Українська > Про церкву > Публікація

Метаноя ‒ ортопраксія /Адвент-2018/

Дата публікації:   2018-12-11
Автор:   ВВП

 

Метаноя ‒ ортопраксія

(Адвент-2018)

 

В даний час духовного хаосу, необхідно мати чітку орієнтацію, які засоби ведуть до духовного життя ‒ ортопраксії.

 

1) Святкування неділі

У ніч з суботи на неділю Христос воскрес із мертвих. Також в неділю близько 9 години на апостолів зійшов Святий Дух зродилася Церква. Перші християни стояли на чотирьох духовних підвалинах (див. Ді. 2,42):

1. молитви;

2. апостольське вчення (пояснення Божого Слова в тому ж Дусі, в якому його навчали апостоли)

3. братня спільнота (койнонія),

4. ламання хліба (Євхаристія).

 

Молитви для святкування неділі (кожен молиться вдома)

– субота ввечері ‒ Свята година (20-21:00). Пророча молитва Єз 37
(див. http://vkpatriarhat.org/?p=22605)

– після святої години слідує перша година воскресних правд
(див. http://vkpatriarhat.org/?p=7235)

– в неділю зранку з 5 до 7 ранку ‒ 6 воскресних правд
(див. http://vkpatriarhat.org/?p=7247, http://vkpatriarhat.org/?p=7250)

– до обіду ‒ година до Святого Духа (див. http://vkpatriarhat.org/?p=7254)

– участь у Літургії

– після обіду ‒ братня спільнота чоловіків, яка розпочинається правдою «Емаус» (див. http://vkpatriarhat.org/?p=7256) або «Поява 500 братам» (див. http://vkpatriarhat.org/?p=25358), а потім присвячується час Божому слову і свідоцтву.

– Свята година (знову кожен вдома) ‒ правди воскресіння: Ісус з’являється апостолам (Лк.24,36 наст. і Ів. 20,19 наст.) (див. http://vkpatriarhat.org/?p=7256).

 

2) Свята година (20-21:00) і молитовний куток

Час молитви з 20:00 до 21:00 є стабільним. Найкраще, коли сім’я молиться спільно, бо цим вимінюється дух. Так що замість духа світу приходить Дух Божий. Таким чином утверджується відношення кожного до Бога. Це пов’язано з пожертвуванням часу, який у іншому випадку витрачається біля телевізора, інтернету… За це Бог дає особливий захист. О 21:00 священики дають благословення на 4 сторони світу.

Що молитися? Можна черпати з http://vkpatriarhat.org/?p=25200

У своїй оселі треба виділити місце для молитовного куточка і там помістити образ Христа чи Богородиці з Ісусом (традиція Східної Церкви).

 

3) Сім зупинок протягом дня (Пс. 119,164)

Крім молитви зранку і ввечері ще коротко помолимося 5 зупинок протягом дня згідно зі старою церковною традицією: о 9:00, 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 (див. http://vkpatriarhat.org/?p=12342).

 

4) Десятина часу ‒ 2,5 години

Щоденне зобов’язання (передусім для священиків і монахів): як мінімум ‒ 2,5 години. Інші віруючі, особливо вдови і ревні віруючі, можуть дати Богу обіцянку десятини часу протягом одного року, а потім можуть її обновляти.

До десятини часу можна враховувати Святу годину, годину молитовної сторожі та молитовні зупинки протягом дня. Протягом трьох тижнів, коли є перерва між молитовними сторожами, можна молитися годину в той час, який найбільше підходить, або молитися її короткими частинами протягом дня (найкраще ‒ десятки вервиці).

Молитовні сторожі ‒ ритм: сторожа є завжди кожного четвертого тижня. Кожен молільник займає одну годину доби (див. http://vkpatriarhat.org/?p=25204) і таким чином утворюється безперервна молитва (Лк. 18,1; 1 Сол. 5,17). Потрібно встановити 4 сторожі по 24 людини.

 

5) Койнонія (братні спільноти)

Віруючі чоловіки мають братню спільноту в рамках святкування неділі. Вона починається молитвою (див. http://vkpatriarhat.org/?p=7256). Після молитви слідує ділення досвідом життя з віри впродовж минулого тижня, наприклад, досвід зі свідчення співробітнику чи сусіду… Чоловіки вирішують актуальні проблеми і вчаться бути главою сім’ї, яка несе відповідальність за дружину і дітей. Таким чином поступово відбувається обнова авторитету в суспільстві.

Існує різниця між братньою койнонією чоловіків, яка відбувається в неділю після обіду, і священичою койнонією, яка починається в неділю ввечері і триває до обіду вівторка. Цей час є для них спільним відділенням від світу, своєрідною духовною пустинею. Вони переживають його на молитві, у Божому слові та  в братерському свідоцтві. Досвід показує, що у священичій койнонії треба перебувати не лише один день на тиждень, але 1,5 дня. У цей час ніхто не виїжджає, щоб дотриматись установленої програми (див. http://vkpatriarhat.org/?p=25135).

 

6) Перша субота місяця ‒ новомісяччя, день покаяння

Йдеться про біблійне новомісяччя (див. Пс.81). Це необхідний щомісячний ритм для духовної обнови (пор. Фатімські суботи). В цей день братня спільнота чоловіків має можливість разом більше молитися, глибше присвячуватися Божому слову і ділитися своїми духовними досвідами. Також є можливість приступити до Св. Тайни Сповіді.

 

7) Релігійна діяльність

а) святкування свят ‒ час для Господа: Різдво, Великдень, П’ятидесятниця, Христа Царя…

б) набоженства: почитання Пресвятого Серця Ісуса (Перші п’ятниці), вшанування Христа Царя (мексиканські мученики, 1929 р.), травневі набожества до Діви Марії, жовтень ‒ місяць вервиці; молитва вервиці в час Різдвяного і Великого посту; дев’ятниці, набоженство Хресної дороги…

в) прощі (Ченстохова, Люрд, Фатіма, Свята земля, місцеві прочанські місця…).

г) публічні маніфестації віри, пов’язані з процесіями (Пресвятої Євхаристії). Сьогодні є актуальними «Походи за Ісуса» на захист сім’ї і дітей від інвазії аморальності (анти-гейпаради), програма яких включає пісні, виступи промовців зі свідоцтвами (3-4 рази на рік: Великодній понеділок, Другий день Різдвяних свят ‒ 8 січня, а також 28 липня і 14 жовтня).

 

8) Практика посту

Час Різдвяного і Великого посту є часом покаяння. Люди, переважно ввечері, моляться вервицю, а особливо в час посту дотримуються суворого посту.

Католики привикли протягом року постити тільки в п’ятницю. Православні мають більш строгу практику посту. Ревні католики постять і в середу, а в час Різдвяного і Великого посту ‒ і в понеділок. Як? Так, що їдять аж ввечері, а деякі в п’ятницю навіть не вечеряють.

В п’ятницю і в четвер ввечері потрібно присвятити час молитві ‒ роздумам про Христові страждання (Хресна дорога, 7 останніх слів ‒ http://vkpatriarhat.org/?cat=47)

 

9) Відділення від духа світу (анти-аджорнаменто)

Дух аджорнаменто проник на ІІ Ватиканському Соборі до керівництва Церкви і увійшов до всіх семінарій, монастирів та парафій.

Щоб героїчно виступити проти духа світу, необхідно мати підтримку в братній спільноті навернених християн.

Дух світу відображається також у невідповідному одяганні віруючих жінок.

Треба відділитися від декадентської музики та різних форм нечистоти. Також необхідно зайняти чітку позицію щодо телебачення, а інтернет використовувати дисципліновано, тільки згідно потреби.

Не соромитися хрестика чи медальйона на шиї, а також християнського облаштування свого житла.

Католики мало часу присвячують читанню Святого Письма. Незнання Біблії ‒ це незнання Христа (святий Єронім). Але увага! Слід остерігатися єретичних пояснень та пояснювачів Святого Письма! Сьогодні важко знайти правовірну літературу, а також життя мучеників і святих.

 

10) Духовні науки (реколекції)

Можливість пережити духовні науки на внутрішній молитві є або під час літньої відпустки чи канікул (див. Лев. 23,33 наст.), або взимку між Новим роком і Різдвом. Йдеться про те, щоб кожного дня старатися 5 годин перебувати в Божій присутності та в Божому слові. Після кожної години є свідоцтво з молитви. Відповідальний за реколекції координує свідоцтва. Прикладом години зосередженої молитви є модель переживання семи слів з хреста (див. http://vkpatriarhat.org/?cat=47) або переживання трьох правд (досконалий жаль, єдність з Христом розп’ятим, заповіт з хреста ‒ див. http://vkpatriarhat.org/?p=25211). (Допоміжні матеріали ‒ Святе Письмо і записник).

 

11) Часопис апології віри

Він призначений для захисту правовірного вчення і Духа (див. Іс. 62,6-7). Часопис має 3 теми:

  • поточні проблеми;
  • духовні поради;
  • слово життя (пояснення до молитовних зупинок на 14 днів)

 

12) Хрещення покаяння

Багато людей були охрещені і навіть прийняли миропомазання, але без навернення і дороги покаяння вони є мертвими членами Церкви (див. Лк. 13,3). Ісус, хоч був без гріха, прийняв хрещення покаяння і на Нього зійшов Святий Дух (Мт. 3). Він дав нам приклад.

 

Навернення і покаяння є фундаментами ортопраксії.

 

 

+ Ілля

Патріарх Візантійського Вселенського  Патріархату
 

+ Методій, ЧСВВр           + Тимотей, ЧСВВр

єпископи-секретарі

 

8.12.2018

 

Завантажити: Метаноя ‒ ортопраксія /Адвент-2018/ (8.12.2018)