Українська > Про церкву > Публікація

Помер єпископ Йосафат Каваців

Дата публікації:   2010-06-10
Автор:  

 

Помер єпископ Йосафат Каваців

 

4 червня 2010 р. помер єпископ Йосафат Каваців, ЧСВВ. Народився в 1934 році. В періоді переслідування віруючих в 1954р. вступив до Чину св. Василія Великого, який діяв в підпіллі. В 1946 р. УГКЦ була комуністичною владою офіційно зліквідована. Після таємного навчання та формації таємний монах Йосафат в 1962 р. був висвячений на священика. Таємно працював підпільним священиком, особливо на Яворівщині. В 1980 р. в Казахстані в Караганді єпископом Александром Хірою був висвячений на єпископа УГКЦ. І це відбулося таємно. В середині березня 1981р. владика Йосафат був затриманий та на 11 місяців ув’язнений. Судовий процес тривав 18 днів. Ще декілька наступних років був змушений тримати в таємниці своє єпископське свячення. Однак вже тоді багато священиків знали про це.

 

Кардинал Л.Гузар не хотів прийняти владику Каваціва в офіційний Синод єпископів УГКЦ через його вірність правовірній традиції. Останнього разу владика Йосафат безрезультатно просив про це в 2004 році.

 

 

 

На початку 2008р. проти єресей кард. Л.Гузара відважно виступили таємні єпископи, які оприлюднили свої єпископські свячення і повідомили про це Святішого Отця і цілу Церкву. В цьому ж році також декілька єпископів, серед яких був і владика Йосафат, заснували неофіційний Правовірний Синод УГКЦ. Синод публічно закликав  офіційних єпископів відректися єдності з єресями Л. Гузара. Оскільки цього не зробили, Правовірний Синод проголосив екскомуніку та анатему згідно Гал. 1,8-9 на всіх офіційних єпископів УГКЦ. Про цю екскомуніку повідомив папу Бенедикта  XVI і оприлюднив її і всім єпископам Католицької Церкви. Тому що апостатичні єпископи не хочуть залишити церковні посади, Правовірний Синод УГКЦ проголосив своє відділення від єретичної ієрархії та заснував для правовірних віруючих УГКЦ Українську Правовірну Греко-Католицьку Церкву (УПГКЦ). Це необхідне відділення правовірних не є жодною схизмою чи розколом, але, навпаки, – правдивою єдністю з мученицькою УГКЦ і чітким відділенням від апостатичної лінії, яку просаджує єретична ієрархія УГКЦ. Якщо б не було цього відділення, то через єресі Гузара на всю Католицьку Церкву в Україні впало б прокляття! Єпископи УПГКЦ є правдивими пастирями  усіх щирих, правовірних та підпільних католиків. Єретичний провід намагався очорнювати Правовірний Синод та давати йому найгірші назви, щоб через брехню ізолював щирих католиків від своїх правдивих пастирів.

 

В 2009р. владика Йосафат тяжко захворів. Весь час аж до смерті залишився вірним правовірній католицькій Церкві, яку очолює владика Михайло Осідач (80 років), а секретарем якої є владика Маркіян Гітюк, ЧСВВр.

6 червня 2010 року в похороні взяли участь єпископи УПГКЦ, але офіційна ієрархія їм не дозволила похоронити владику Йосафата.

Екс-єпископ Сеньків, що є під анатемою, призначив священика, який під час проповіді титулував померлого єпископа лише протоієреєм. Його тричі перервав хтось з людей, а тому проповідь закінчив місцевий священик Василь, який в проповіді владику повністю визнав.

 

В храмі в святилищі вже декілька років висить на стіні фотографія владики Йосафата в єпископських ризах. В цьому храмі в Стрию він вже багато років правив Літургію прилюдно як єпископ. Так само в труні він був одягнений в єпископських ризах, а на цвинтарі на пам’ятнику є його великий образ як єпископа і з датою його єпископського свячення – 25.11.1980.

 

Тому що на похороні було багато людей та священиків, які з померлим мали єдність в правовірності, то очікувалося, що дійде до скандалу, оскільки в суботу ввечері декільком священикам, яких висвятив владика Йосафат, було заборонено брати участь в панахиді. Недільний похорон все ж пройшов спокійно крім невеликих словесних сутичок. На цвинтарі в своєму рідному селі Яблунька владика Йосафат очікує другий прихід Христа та славне воскресіння свого тіла.

 

Вічна йому пам’ять!                                                                                      

(P.S.: Відео-документ з похорону є на www.video.community.org.ua)