Слово Патріарха Іллі до свята Святого пророка Іллі

Дата публікації:   2014-08-03
Автор:   ВВП

 

Слово Патріарха Іллі до свята Святого пророка Іллі

 

Сьогодні ми святкуємо свято святого пророка Іллі. Хочемо згадати основні події з його життя. Про них розповідає І і ІІ Книга Царів.

 

В час пророка Іллі в Ізраїлі царював Ахав. Його дружиною була Єзавель, яка відвела Ахава і весь народ від Бога до диявола. «Ахав збудував Ваалу жертовник в Самарії і ходив йому поклонятися. Цим довів Господа, Бога Ізраїля, до гніву більш від усіх ізраїльських царів, що були перед ним» (1 Цар 16,31-33). Народ, замість того, щоб поклонятися Господу, єдиному істинному Богу, поклонявся Астартам, тобто символам демонів. Пророк Ілля радикально виступив проти цього ідолопоклонства. Він проголосив, що за цю зраду Бог покарає народ тим, що три з половиною роки не буде падати дощ, тільки на його слово (1Цар.17,1наст.). Потім він повинен був сховатися біля потоку Керіт.

 

Коли висохла вода і в потоці, Господь промовив до нього і послав його до вдови в Серепту Сидонську. Ілля пішов, і коли зустрів цю вдову біля міських воріт, то сказав їй: «Дай мені, будь-ласка, трохи води з глечика напитись». Як же вона йшла по воду, кликнув у слід і каже: «Принеси мені, будь-ласка, і шматок хліба». Вона ж каже: «Так певно, як живе Господь, Бог твій, нема в мене нічого печеного, тільки пригорща муки в посудині та трошки олії у глечику. Оце назбираю трохи дров та повернувшись, приготую, що маю, собі та синові, а там з'їмо й помремо» (1 Цар. 17,10-12). Ілля ж їй: «Не журись... тільки наперед спечи мені коржика... Так бо говорить Господь, Бог Ізраїля: Посуд з мукою не спорожниться, глечик з олією не опустіє аж до того дня, коли Господь пошле дощ на землю» (1Цар. 17,13-14). Жінка повірила Господньому слову, яке він сказав їй через пророка Іллю, та послухалась. І мука та олія в її домі не вичерпувалася. Згодом син вдови захворів і помер. Пророк Ілля щиро молився і Бог цього хлопця воскресив.

 

Коли минуло 3 роки, пророк знову на слово Господнє повертається в Ізраїль. Там він зустрічається з ідолопоклонницьким царем Ахавом, який його жорстоко звинувачує: «Ти той, хто тривожиш Ізраїль!» Але Ілля йому відповів: «Не я, а ти і твоя родина, бо ви покинули заповіді Господні і ходите за Ваалами» (пор. 1 Цар. 18,18).

 

І сьогодні це слово дуже актуальне, бо і сьогодні багато людей покинули живого Бога і ходять за різними Ваалами.

 

Пророк Ілля радикально виступив проти духа ідолопоклонства і сказав царю: «Хай до мене на гору Кармель збереться весь Ізраїль і 450 пророків Ваала і 400 пророків Астарти, які їдять зі столу Єзавелі». І послав Ахав по всіх Ізраїлевих синів, і зібрав пророків на гору Кармель. Приступив Ілля до людей і сказав: «Доки кульгатимете на обива боки? Коли Господь є Бог, ходіть за Ним; якщо ж Ваал – ходіть за ним!... Я зостався один пророк Господній, а пророків Ваалових 450 чоловік. Дайте нам двох бичків і хай вони виберуть собі одного бичка, розітнуть його на шматки і покладуть на дрова, але хай не підпалюють. Я ж приготую другого бичка і покладу його на дрова, але не підпалю. Ви взивайте ім'я ваших богів, а я візву ім'я Господнє. Котрий Бог відповість вогнем, той є Богом». І весь народ відповів: «Добре кажеш!» Тоді Ілля сказав до Ваалових пророків, щоб приготували бичка першими, бо їх є більше. Потім вони взяли бичка, приготували його і зранку аж до обіду взивали: «Ваале, почуй нас!» і підскакували перед жертовником, що його були зробили. Однак ніхто не озвався, ніхто не відповів. Опівдні ж Ілля почав насміхатись з них: «Кличте голосніше, бо він бог! Можливо, він замислився, або чимось заклопотаний, або в дорозі, або може спить – то прокинеться!» Кликали вони ще голосніше і робили на собі за своїм звичаєм нарізки мечами та списами, що аж кров з них дзюрчала. Так вони біснувались аж до тієї години, коли час був приносити вечірню жертву. Та ніхто до них не озивався. Тоді сказав Ілля до народу: «Приступіть до мене!». І весь народ приступив до нього. І він в ім’я Господнє знову поставив з каменів зруйнований Господній жертовник і обвів його навкруги ровом, що міг вмістити в собі 2 сади зерна. Тоді розклав дрова, розтяв бичка, поклав на дрова і повелів: «Наберіть 4 відра води та й вилийте на  всепалення і дрова!» Так зробили тричі, аж вода текла навкруги жертовника і в рові було повно води. А коли вже був час приносити вечірню жертву, приступив пророк Ілля і сказав: «Господи, Боже Авраама, Ісаака та Ізраїля! Покажи сьогодні, що Ти – Бог в Ізраїлі, що я – Твій слуга, і що я зробив це все за Твоїм велінням. Почуй мене, Господи! Почуй мене, щоб цей народ зрозумів, що Ти, Господи, є Бог. Ти сам оберни їх серця до себе». І впав вогонь Господній з неба і пожер всепалення, дрова, каміння і порох, і воду висушив, що була в рові. І весь народ, побачивши це, припав обличчям до землі й промовив: «Тільки Господь є Бог! Тільки Господь є Бог!» Тоді Ілля повелів їм схопити Ваалових пророків, привів їх до потоку Кішон і там повбивав їх (пор. 1Цар. 18,17-40).

 

Після Кармелю Ілля мусів втікати на святу гору Хорив. Він ішов 40 днів, а потім до нього промовив Бог. Спершу прийшов сильний вітер, але не в вітрі був Господь. Тоді прийшов вогонь, але і не у вогні  був Господь. Тільки в тихому вітерці прийшов Господь і промовив до Іллі, давши йому три завдання, які він мав виконати.

 

По смерті Ахава Моав збунтувався проти Ізраїля. Ахазія впав був через поруччя у своїй верхній світлиці в Самарії і занедужав. І послав він послів і повелів їм: «Ідіть, спитайте Ваал-Зевува, екронського бога, чи я видужаю від цієї моєї недуги?» Ангел же Господній сказав до Іллі тішбія: «Встань, іди назустріч послам самарійського царя й скажи їм: Хіба в Ізраїлі нема Бога, що ви йдете питати Ваал-Зевува, екронського бога? Тому ось як говорить Господь: Ти не встанеш з ліжка, на яке ліг, ти мусиш умерти» (2 Цар 1,1-4а). Ілля отримав це слово від Бога. Однак, хто б наважився сказати цареві таку новину? Він міг справедливо думати: «Цар розізлиться захоче убити мене...». Але Ілля сказав послам все, що повинен був сказати (2Цар. 1,4 б). Коли посли вернулися до царя, він запитав їх: «Чому ви повернулися?» Вони ж відповіли йому: «Вийшов назустріч нам чоловік і сказав нам: Ідіть, поверніться до Царя, що вас послав і скажіть йому: Так сказав Господь: Хіба в Ізраїлі нема Бога, що ти посилаєш питати Ваал-зевува, екронського бога? За це ти не встанеш з ліжка, на яке ліг; ти мусиш умерти». Цар спитав їх: «Як був одягнений цей чоловік, що вийшов вам назустріч і сказав вам таке?»Вони відповіли: «Чоловік той був одягнений у волохату одежу, підперезаний ремінним поясом». І цар сказав: «Це був Ілля тішбіянин», і відразу ж послав за ним півсотника з його півсотнею. Цей прийшовши, сказав: «Чоловіче Божий, цар наказує: Зійди з гори!»

 

Чому Ахазія його послав? Щоб убити Іллю. Півсотник послухав царя і йшов виконувати брудну роботу, але заплатив за це життям. Ілля відповів йому: «Коли я чоловік Божий, нехай зійде з неба вогонь і пожере тебе й твою півсотню!» І зійшов вогонь з неба, і пожер його та його півсотню.

 

Можна було б очікувати, що цар після такого чуда з вогнем скаже: «Тут діє Бог! Мені треба зупинитися!» Але він цього не зробив. Знову послав до Іллі іншого півсотника з наступними п'ятдесятьма воїнами з тими ж словами. Але на слова Іллі знову зійшов Божий вогонь з неба і пожер півсотника і його півсотню.

 

Цар послав своїх послів до демонів, а тим дав поганий приклад і згіршення всьому народу, образив Бога. Дух окультизму пов'язаний з духом смерті. Замість того, щоб цар зупинився і сказав: «Я повинен каятись», він розгнівався і вирішив вбити Іллю. Це є в кожному з нас – отрута первородного гріха, яка замість покаяння, реагує пихою, образливістю і бунтом. Людина може піднімати палець проти Бога, але до пори, до часу; може Богу противитися, але якщо на неї не зійде Божий вогонь ще тут, в часі, то її чекає вічний вогонь. Це відплата за гордість і бунт, бо людина не хотіла слухати Бога і відкидала покаяння.

 

І сьогодні бачимо, як ті, що мають владу, ходять питатися до демона та приймають його накази. Божі закони відкидають і приймають антизакони, які нищать людину та ведуть до пекла. Бачимо це не тільки в Європі, але й у всьому світі. Коли хтось скаже їм правду, образяться і ліквідують Божий голос. Замість того, щоб зупинитися і запитати себе: де є правда? Так було і в час пророка Іллі.

 

Яка велика затверділість і пиха старого серця! Цар Ахазія двічі бачив Боже чудо, двічі зійшов вогонь з неба і спалив 100 людей. Але він надалі залишався затверділим. Це не була провина Іллі, що вогонь спалив вояків. Це сам Бог зіслав вогонь з неба, щоб вказати народу на гріх ідолопоклонства, через який люди йдуть у вічний вогонь. І незважаючи на це, цар ще втретє послав півсотника з п’ятдесятьма воїнами. Коли прийшов третій півсотник, то упав перед Іллею навколішки й став його благати, кажучи: «Чоловіче Божий! Нехай моє життя й життя оцих 50 слуг твоїх буде цінне в твоїх очах. Ось бо зійшов вогонь з неба й пожер обох перших півсотників з їхніми півсотнями. Не погордуй же тепер моїм життям!» Однак це не пророк Ілля погордував їх життям. Він тільки робив те, що йому казав Бог через ангела. Не зробив нічого менше, ані більше, тільки те, що йому сказав Бог. І тоді промовив до Іллі ангел Господній: «Зійди з ним! Не бійсь його!» Ілля міг би сказати: «Чого б я ішов, я добре знаю, що цар підлий і хоче мене вбити». Але Ілля послухав Божий голос і знову зробив те, що мав робити. Він не думав про те, чи цар його вб'є, чи ні. Бог сказав і він пішов. Він зійшов до царя і сказав йому: «Так говорить Господь: «За те, що ти послав послів питати Ваал-Зевува, екронського бога, – наче б в Ізраїлі не було Бога, щоб про те питати, – не встанеш з ліжка, на яке ліг; ти мусиш умерти». І вмер він за Господнім словом, що промовив Ілля.

 

Скільки людей в Україні ходять до ворожок! У Старому Завіті існувала кара смерті за відвідування ворожки. Сьогодні в кожній газеті є гороскопи і різноманітні реклами ворожок. Однак, якщо хтось ходив до ворожки, то повинен за це каятися. Я знаю одного конкретного чоловіка, який ходив до ворожки. Він наслухався її «порад». І хоч чинить покаяння, вже майже 5 років його мучать демони, приходять різні  хвороби. Так буває з кожним, хто відкриється цьому духу і дасть йому свою віру. Або людина вірить в Бога, що в Його руках є моє життя – дочасне і вічне, або вірить ворожкам. Однак, якщо цілим поколінням не проповідувалося Боже слово, якщо ніхто їм не сказав, що це гріх, якщо в народі все (хрестини, похорони, весілля...) пов'язано з забобонами, то як Бог може діяти в нашому народі?

 

Коли ми одного разу проводили реколекції для священиків, там був священик із Закарпаття, який сказав: «Коли я скажу людям те, про що ви тут говорите, то мене викинуть з церкви, бо кожен з них ходить до ворожок і вірить їм, а не Богу». Що це за віра? Як Бог може діяти? Тут йдеться про порушення Першої Божої заповіді! Пророк Ілля є той, хто захищає Першу Божу заповідь. А це на сьогодні найважливіше.

 

Сьогодні святкуємо празник пророка Іллі. У його житті тричі зійшоввогонь з неба як знак Божої сили і всемогутності. Він і святий Василій Великий боролися за збереження Першої заповіді, тобто проти ідолопоклонства і проти єресей. Сьогодні – дух Асижу, проти якого боровся пророк Ілля, а також єресі, які руйнують Церкву. До того ж ситуація схожа на ту, яка була в час св. Василія, коли постала єресь аріанства. Хай через заступництво цих двох святих і сьогодні Бог зішле з неба вогонь та й спалить ворожу силу так, як в час пророка Іллі. Хай Бог охоронить Україну і порятує всю Церкву, щоб прийшло Боже Царство. Ісусове слово ясне: «Покайтеся і віруйте в Євангеліє», а не в забобони, не ворожкам! Ми повинні вірити Євангелію і Божому слову, бо через Боже слово діє Божий Дух. Через віщування діє дух Вельзевула, тобто демонів, які затемнюють людям розум і мучать їх. Тому ми повинні радикально відректися цього всього і йти до Божого світла. Каятися і ходити перед Богом – так, як це робив пророк Ілля. Усвідомити, що Бог завжди зі мною, і я не знаю, ні дня, ні години, коли Він покличе мене до вічності. Тому мушу бути постійно готовим до зустрічі з Ним.

 

Нехай Господь на свято пророка Іллі дасть воскресіння України і цілої Церкви. У посланні Якова сказано, що Ілля був людиною, подібною до нас, але його молитва мала велику силу. Потрібно, щоб ми мали таку віру, щоб на наші молитви приходила не тільки посуха або дощ, але щоб сходив вогонь з неба так, як на слово пророка Іллі – щоб Бог показав, що Він є правдивим Богом. Молитва віри має велику силу. Сьогодні потрібно, щоб зійшов вогонь з неба і спалив духа єресі та духа смерті, які через брехню і антизакони руйнують Європу, цілий світ і нападають на Україну, щоб настав геноцид. Молитва віри має велике значення! Через неї Бог дасть нам світло, а також силу, щоб потім ми ішли і робили місії, щоб ми не були паралізовані, але могли виступити на захист Божого закону, як пророк Ілля. Звичайно, потім за це слово він мусів втікати і  переховуватись, бо цар хотів його убити, але так були переслідувані всі пророки.

 

Духовна боротьба за Боже Царство постійно актуальна. Тому сьогодні також просімо про те, щоб пророк Ілля випросив нам духа молитви: щоб ми всі знову прийняли цього ж духа молитви, щоб на нас зійшов Божий Дух і щоб через молитву віри ми могли з'єднатися з Божою всемогутністю. Божа всемогутність пов'язана з послухом. А пророк Ілля є нам в цьому прикладом. Він сказав: «Я зробив все за Твоїм словом». Коли Бог послав його до потоку Керіт, він ішов, коли Бог послав його в Сарепту – він ішов. Бог сказав йому, що він має зробити на Кармелі – і він це зробив. Божа всемогутність не діє через наше свавілля, а через послух віри. А послух Богу пов'язаний з жертвою. Людина набуває його тільки через терпіння і випробування, коли почне ходити в Святому Дусі, коли буде признавати свої помилки, вчитися на них і з помилок інших.

 

Часто, коли Бог нам щось скаже, ми не хочемо послухати. Але Бог знає, що саме зараз є цей відповідний час, бо потім двері закриються і буде кінець. Однак ми шукаємо, що краще на нашу думку. Хто служить дияволу, надзвичайно слухняний, працює вдень і вночі та приносить навіть великі жертви. Ми не робимо для Бога і десятину з того, що вони роблять для демонів. Вони спокійно втратять свою честь і гідність та сліпо виконують накази. А коли ми повинні зробити щось для Бога, навіть якщо нічого не втратимо, то маємо 1000 контраргументів, щоб сказати Богу «ні». Але Бог не щодня від нас щось вимагає. Це історичні моменти. І пророк Ілля чекав кілька місяців на одному місці. Потім прийшло слово від Бога, а тоді він встав і пішов.

 

Божа всемогутність діє через послух віри. Так вона проявилась у Пресвятої Богородиці, коли та сказала «Ось Я раба Господня». Бог ніколи не хоче від нас неможливого. Часто ми повинні зробити тільки малу річ. При тому нічого не втратимо, а все здобудемо. Однак, ми маємо страх, бунтуємося і маємо тисячі інших логічних причин, залежно від того, як відчуваємо. Це спричинює первородний гріх в нас. Нам здається нерозумним, незвичним, насильним, абсурдним те, чого від нас хоче Бог, тому радше, сховаємо голову в пісок. Нас обманюють наші фальшиві почуття, фальшива любов, наше свавілля. Коли ми повинні зробити крок віри, то радше будемо робити все інше, тільки не те, що хоче Бог. Але твоє завдання – зробити те, що ти повинен, а Бог потім зробить все інше. Просімо в кожній  ситуації: „Господи, що я маю робити?” І Бог дасть нам світло на один крок. Якщо ми послухаємось, то дасть нам світло на наступний. Однак, якщо не зробимо цей перший крок, то ми паралізовані і нічого не станеться. Коли ж послухаємося, Бог дасть силу і наступне світло. Не бажаймо знати «чому», не запитуймо, що буде потім, але зробімо крок, який Бог від нас вимагає. Він бачить, що буде за рік, за два, за десять, за двадцять років. Ми цього не бачимо.

 

Отож просімо, щоб святий пророк Ілля випросив нам послух віри, щоб Бог через нас міг діяти. Господи, дай нам справжній послух, щоб ми постійно казали: «Хай буде воля Твоя! Якщо ми повинні молитися, будемо молитися, якщо повинні працювати, будемо працювати, якщо повинні терпіти, будемо терпіти. Щоб ми слухали Твій голос, як пророк Ілля».

 

Просімо сьогодні і за Україну, і за нас, щоб на нас всіх Господь прославився, щоб ми прийняли духа пророка Іллі, духа послуху, щоб через кожного з нас Господь міг діяти для спасіння душ, спасіння цілої України і всього світу. На молитві опрімося на Боже слово як пророк Ілля. Ісус сказав: «Вогонь прийшов Я кинути на землю і як Я прагну, щоб він розгорівся!» Ісусе, нехай Твій вогонь зійде не мене і на того, за кого молюся. Я хочу, щоб в мені були спалені всі духовні пута. Хай зійде Твій вогонь і спалить весь обман! Хай він спалить всі духовні сили, які тримають наш народ в темряві! Хай горить Твій вогонь над Україною! Хай наш народ пізнає, що Ти, Господи – Бог!


Приєднані файли
Слово Патріарха Іллі до свята Святого пророка Іллі Скачати Слово Патріарха Іллі до свята Святого пророка Іллі .DOC 53.5 kB