Слово Патріарха Іллі на світлий празник Христового Воскресіння

Дата публікації:   2016-05-01
Автор:   ВВП

 

Слово Патріарха Іллі на світлий празник Христового Воскресіння


Великдень є найбільшим святом у цілому році. Період Великого посту, який нас до цього свята готує, завершується стражданнями Господа нашого Ісуса Христа. Над страстями Христовими особливо задумуємося в останній тиждень посту. У Великий четвер пригадуємо як Ісус з апостолами після останньої вечері іде до Гетсиманського саду. Там молиться і переживає настільки сильну духовну боротьбу, що Йому по скронях течуть краплі крові. Після цієї молитви відданості Божій волі, Ісуса зраджує один з Його учнів. Храмова сторожа хапає Ісуса, Його судять, а на кінець безневинно засуджують на найжорстокішу смерть через розп'яття.

 

У Страсну п’ятницю ми пригадуємо, що Ісус помер за нас на хресті та своєю смертю переміг диявола і гріх. Наступного дня в суботу апостоли і жінки переживають біль, перебувають в смутку та невірі. Пречиста Діва Марія, Матір Ісуса також переживала біль, але водночас не сумнівалася, повністю вірила Ісусовим словам: «Але на третій день воскресне» і у великій надії очікувала воскресіння свого Сина.

 

Настала ніч з суботи на неділю – третій день, про який говорив Ісус – день, коли Він воскрес із мертвих. Не основне, в який момент цієї ночі Він воскрес, але як говорить і традиція Церкви, першій з усіх Він з’явився Своїй Матері. Яка це зустріч? Пресвята Богородиця молиться. Раптом перед нею стоїть Сам воскреслий Ісус. Вже не закривавлений і повний ран, як на хресті три дні тому. Тепер бачить Його у славі, воскреслого. Переживає єдність з Ним, усвідомлює небесну славу, Божу силу. Тепер першою переживає внутрішню переміну – співвоскресіння з Ісусом. Хто інший, ніж Вона мав би це пережити першим? Вона, яка переживала з Ним смерть і була духовно з'єднана з Ним під хрестом, з’єднана з Ним і тепер. Слово Боже каже: «Разом з Христом ми були розп'яті, з Ним ми померли, разом з Ним були поховані, разом з Ним ми воскресли». Передусім, це стосується Пресвятої Богородиці. Який великий біль Вона переживала під хрестом? А яку невимовну радість переживає сьогодні при зустрічі зі своїм воскреслим Сином! Ісус стоїть перед Нею, Вона дивиться на Нього. Це момент радості, щастя і миру, яким Її сповняє воскреслий Ісус.

 

В Євангелії описані конкретні факти з Христового воскресіння, конкретні події, зустрічі конкретних людей з Ісусом. Ранком ангел відвалив камінь від гробу і сказав жінкам: «Чому шукаєте живого між померлими? Нема Його тут, Він воскрес!». Тоді Ісус з’явився Марії Магдалині, жінкам, апостолу Петру, учням, які йшли в Еммаус, а ввечері – апостолам, які були зібрані в горниці в Єрусалимі. Згодом Ісус з'явився нараз п'ятистам братам в Галилеї.

 

Отож на Великдень ми переживаємо реальність Христової смерті і воскресіння. Боже слово каже, що через хрещення ми були занурені в Христову смерть і Його воскресіння. Але хоча б на мить ми повинні усвідомити момент Христової смерті і її силу, коли через слова «Отче, в руки Твої віддаю духа Мого», Ісус віддає в руки Отця разом зі Своїм духом і нашого духа. І ми таким чином можемо обновити таїнство хрещення – пережити момент єдності з Христом вірою в Боже слово і усвідомити, що тепер, в цьому часі і просторі актуалізується те, що Він для нас зробив. Це суттєво стосується кожного з нас, йдеться про моє і наше спасіння. Христова смерть – це вузька дорога, яка єдина веде до Божого Царства.

 

Сьогодні, коли ми співаємо «Христос Воскрес», переживаємо і те, що Христос також переміг смерть: «смертю смерть подолав» і Своїм воскресіння довів, що дійсно є істинним Богом! Так, як Богородиця, наша Матір, раділа з воскресіння свого Сина, так і ми тепер радіємо разом з Нею і переживаємо зустріч з Ісусом – Її Сином. Переживаємо радість з того, що і ми беремо участь в Його воскресінні, що і ми разом з Ним воскресли.

 

Ісус дійсно воскрес! Це реальність. Звичайно, це суперечить фізичним законам – це було втручання Божої всемогутності, чудо! Так проявилась Божа всемогутність і тоді, коли Бог з нічого створив всесвіт, всі зірки, галактики і планети, що перебувають в русі, і визначив. Він також створив різні форми життя на нашій Землі і всьому дав закони – а це лише закони матерії. Людина мусить захоплюватися усіма Його чудами. А як щодо духовних законів? Бог всемогутній! В цей момент найвища Божа сила входить в мертве тіло Христа, перемінює Його і воскрешає. «Боже, Отче, Ти Всемогутній! Віримо в це найбільше чудо!».

 

Усвідом і переживи, що Христос той самий вчора, сьогодні і навіки, що Він тут присутній: «Ісусе, Ти дійсно є тут, навіть якщо я не бачу Тебе фізичними очима. Це ніч, в якій Ти воскрес. Ти, Ісусе, є воскресіння і життя. Ти є моє воскресіння і моє життя. Через хрещення я беру участь в Твоєму воскресінні. Вірою відкриваюся цій правді, щоб вона могла в мені діяти. Як разом з Тобою, Ісусе, я воскрес, і як отримав нове життя – це таїнство. Не розумію цього, але вірою приймаю цю реальність: „Не живу вже я, але живе в мені Христос – воскреслий Христос”. В цей момент Ти живеш в мені і приходиш також до моїх падінь, невдач і проблем. Прославляю Тебе!».

 

Сьогодні ми з вірою в молитві просимо також за духовне воскресіння України. Це дуже важкий психологічний і духовний бій. Але саме в цей час, коли Україна буквально знаходиться на хресті, взиваємо до Бога. Віримо, що Бог може зробити це чудо, але шукає людей, які відкриють Йому свої серця і через віру скажуть Йому своє «так», як Пречиста Діва Марія, щоб Він міг через них діяти.  Духовне воскресіння України не в людських силах. Але Бог всемогутній. Для Нього немає нічого неможливого. Намагайся увійти до віри Ісусової Матері. Вона і в критичний момент, коли Ісус висів на хресті на Голготі під час висміювань і богохульств,  вірила : «А все таки Він Бог, і все ж Він воскресне,  хоча сьогодні є немічний і безсильний». Так, Ісус є Переможець! Він воскрес! Він має останнє слово!

 

Нехай же Ісус через віру воскресне не тільки в Україні, але також в кожному з нас. Нехай Великодня радість Христового воскресіння наповнить ваші доми, а передусім нехай буде у ваших серцях, щоб коли прийдуть проблеми, ви згадали: «Ти, Ісусе, є завжди зі мною. Ти сказав: „Я з вами по всі дні вашого життя”. Ти живий, той самий вчора, сьогодні і навіки. Ти є Бог, Який воскрес!».


Христос воскрес!


Завантажити: Слово Патріарха Іллі на світлий празник Христового Воскресіння (2016)