Епіклеза /3 частина: Епіклеза ‒ переживання в Літургії/

Дата публікації:   2018-12-03
Автор:   ВВП

 

Епіклеза

/3 частина: Епіклеза ‒ переживання в Літургії/

 

Епіклеза ‒ це призивання Святого Духа, щоб Він зійшов на нас, а також на предложені дари. Вона складається з трьох частин:

 

1) Священик стоїть на колінах і в дусі наполегливо просить Бога: «Зішли Духа Твого Святого на нас» (Примітка: під час всієї епіклези хор співає антифон: «Тебе оспівуємо...» або всі перебувають  в тиші).

 

Бог обіцяє через пророка Єзекиїла (37): «Ось Я введу в вас Духа, і ви знов оживете». Ми в дусі просимо: «Господи, дай Духа покаяння, щоб ми ожили!».

«Я дам вам жили!» ‒ Дай нам жили ‒ дар молитви!

«Я обкладу вас тілом» ‒ Наповни нас силою Твоїх заповідей!

«Я вкрию вас захисною шкірою» ‒ Дай нам живі спільноти!

«Я вкладу до вас Духа і ви оживете» ‒ Дай нам повноту Духа, щоб ми ожили! Є-го-шу- ááá!

 

2) Священик встане, приступить до престолу, простягне руки над дарами і тихо попросить: «Зішли Духа Твого Святого на нас і на предложені дари». При тому усвідомить, що перебуває в світляному стовпі Божої присутності, де діє Божа всемогутність. Тоді тричі потиху взиває Ім’я  Спасителя ‒ Єгошуа.

Коли вперше наполегливо призиває Боже Ім’я,  звертається до Бога, визнаючи: «Ти створив мене і утримуєш при існуванні». Вдруге: «Ісусе, Ти відкупив мене Своєю смертю на хресті». А при третьому взиванні Божого Імені (Єгошуа) усвідомить, що тепер Святий Дух уприсутнює на престолі Христову смерть. Потім зробить хресне знамення над освяченим хлібом і тихо вимовить: «Сотвори ото хліб цей чесним Тілом Христа Твого».

 

Потім, коли надихнеться, вірою з'єднається зі Святим Духом, а при видиху подумки промовить над хлібом: «Перетворивши Духом Твоїм Святим!». Потім тихо промовить: «Амінь!». Звершилося Ісусове слово: «Це Тіло Моє, що за вас ламається».

 

Тоді знову усвідомить реальність Божої всемогутності і тричі промовить Боже Ім'я Єгошуа. При першому взиванні  знову звернеться до Бога з визнанням: «Ти створив мене і утримуєш при існуванні». При другому: «Ісусе, Ти відкупив мене Своєю смертю на хресті». А при третьому взиванні Божого Імені (Єгошуа) усвідомить, що тепер Святий Дух своєю всемогутністю у таїнственний спосіб здійснює переісточення (консекрацію). Священик зробить знак хреста над чашею і тихо промовить: «(Сотвори) те, що в чаші цій, чесною Кров’ю Христа Твого». І так само, вдихаючи, з'єднається зі Святим Духом, а при видиху на чашу подумки промовить: «Перетворивши Духом Твоїм Святим» І тихо додасть: «Амінь!» Звершилося Ісусове слово: ««Це Кров Моя, що за вас  проливається ... на відпущення гріхів».

Тоді короткий час з вірою жертвує Небесному Отцеві  Тіло і Кров Христа за себе і «за багатьох».

 

3) Священик відійде від престолу, стане на коліна і зробить поклін. Може торкнутися чолом аж до землі, усвідомлюючи, що на престолі є правдиве Тіло і правдива Кров нашого Господа і Спасителя Ісуса Христа. Так залишиться клячати, усвідомлюючи, що слова епіклези «Перетворивши Духом Твоїм Святим», стосуються і охрещених, і багатьох. В пророчому авторитеті, який Бог дав Єзекиїлу (37,9) він звертається до Божого Духа за тих, які хоча й охрещені, але є духовно мертвими. Тоді потиху взиває:

«Прийди, Духу, і дихни на цих повбиваних! Хай оживуть на сході!» Тоді з вірою знову промовить Боже Ім’я (Єгошуа).

«Хай оживуть на півдні!» (Єгошуа).

«Хай оживуть на заході!» (Єгошуа).

«Хай оживуть на півночі!» (Єгошуа).

 

На закінчення всієї епіклези священик потиху промовить, наголошуючи: «Перетворивши Духом Твоїм Святим!», і додасть: «Амінь, амінь, амінь!» Цим епіклеза завершена.

Священик встане і вшанує Христа, присутнього на престолі, запашним кадилом, а також кадилом покадить людей ‒ Містичне Тіло Христове.

 

Примітка: Це один із способів переживання епіклези, який практикується в деяких монастирях.

У всьому Святому Письмі підкреслюється Боже Ім’я і його призивання. Наше спасіння є в цьому святому Імені (див. Рим.10,13).

 

+ Ілля
Патріарх Візантійського Вселенського Патріархату


+ Методій, ЧСВВр          + Тимотей, ЧСВВр
єпископи-секретарі

 

25.11.2018

 

Завантажити: Епіклеза /3 частина: Епіклеза ‒ переживання в Літургії/ (25.11.2018)