Відповідь на очорнення поширюваного вл. М.Шашіком

Дата публікації:   2005-10-10
Автор:  

 
Відповідь на очорнення поширюваного вл. М.Шашіком
 

Владика Мілан Шашік,

Апостольський адміністратор

Мукачівської єпархії

 

Преосвященний Владико,

 

ми отримали копію Вашого листа від 1.10.2005 адресованого журналу “M Rosa”. Вже давніше ми були інформовані, що Ви про нас поширюєте неправдиві чутки. Ми молилися за Вас, мовчали і ніколи нікому не говорили поганого слова проти Вас. Ми, як монахи, не є у Вашій єпархії і не було потреби на Вас якось реагувати. Але тепер, після одержання Вашого листа, було би гріхом якби ми лиш мовчали. В першій частині Вашого листа очорнюєте о.Атаназія, практично приписуєте йому, що має на совісті смерть владики І.Маргітича. Нехай о.Атаназій відповість Вам сам, ми його особисто не знаємо. Що стосується нас, то редакторові журналу “M Rosa” пишете наступне: “Проте мене найбільше у Вашій статті (M Rosa 8/2005) здивувало, що Ви описали отців Василіян в Підгірцях, як мучеників, переслідуваних Церквою. Я не є компетентним оцінювати їхню попередню діяльність у Словаччині. Але в Празі я був свідком їхньої поведінки після призначення отця Ладіслава Гучка на апостольського екзарха. Організувати протести людей перед апостольською нунціатурою в присутності безбожних мас-медіа… Вершиною всього були зусилля перешкодити єпископським свяченням в катедрі св.Климентія. На такі кроки відважились тільки безбожники в 1949р. , наприклад, в Трнаві і на інших місцях, коли не признавали призначень з Риму”.

 

Відповідь: Тут наведена ціла серія брехні. Йдеться про навмисне і доцільне перекручування правди. Для цього зловживаєте своїм становищем єпископа.

а) Ви не були ані не могли бути свідком протестів перед Апостольською нунціатурою, організацію, яких нам приписуєте. Неправдиві інформації правдоподібно Вам подав Л.Гучко.

б) Василіяни не брали участі в жодних демонстраціях ані їх не організовували.

в) Що стосується самих “демонстрацій”, то українці збиралися перед нунціатурою для тихої молитви і передали Апостольському Нунцієві просьбу з підписами про заснування УГКЦ в Чехії (в Чехії є приблизно 200.000 українців).

г) Жодних побожних ані безбожних мас-медіа там не було.

д) Єдиний наш вплив на українців був у тому, що ми їм признали, що мають право на заснування УГКЦ в Чехії згідно кодексу ККСЦ, так як це мають українці в інших державах.

 

Що стосується свячень 31.5.2003, то Ви дійсно вже були свідком подій, які там відбувалися, а тому ще більшою є Ваша провина, бо свідомо говорите неправду. Отці Василіяни служили св.Літургію разом з присутніми там єпископами і священиками. Під час тих свячень українські вірні не протестували проти самого свячення Л.Гучка, але домагалися свого права: мати в Чехії власну Українську Церкву з українським єпископом. Вони клячали і молилися вервицю, тримаючись за руки. Деякі члени руху Фоколяре, керівником якого був раніше в ЧССР Л.Гучко, почали українців ображати, а деяких і копали. Там була присутня, наперед замовлена єпископом Л.Гучком спеціальна охоронна служба, яка за їх власними словами мала ліквідувати українську мафію. Однак, коли побачили безборонних українців, які молилися, відмовилися їх розганяти. Між організаторами свячень настав хаос, і тому вирішили здійснити свячення у сусідньому храмі.

 

Невдовзі після свячень на прощі у Сазаві єпископ Й.Шкарвада в захристії сказав настоятелеві Делегатури ЧСВВ: “Ви не можете служити св. Літургію, тому що ви є суспендований, бо під час свячень єпископа Л.Гучка ви на нього разом з демонстрантами кричали”. Настоятель відповів: “Хто Вам подав такі інформації, я нічого такого не робив, а про суспензу нічого не знаю.” Єпископ Й.Шкарвада відповів: “Це стверджував єпископ Л.Гучко на єпископській конференції перед всіма єпископами.” Настоятель від-повів: “Єпископ Л.Гучко обманює”. Єпископ Й.Шкарвада викрикнув: “Католицький єпископ не може об-манювати!” Диякон, який приїхав з єпископом, сказав: “Я був на єпископських свяченнях і можу посвід-чити, що настоятель Василіян служив св.Літургію з єпископом і у відношенні до нього ніяк не провинив-ся.” Після цих слів єпископ Й.Шкарвада перепросив настоятеля і вони разом служили Службу Божу.

 

Преосвященний Владико, Ви на відміну від єпископа Й.Шкарвади не хочете чути правди і навмисне далі поширюєте брехні, які морально вбивають невинних священиків, і це підступно за їх плечима, так що не можуть боронитися. На ганьбу Католицької Церкви принижуєте єпископський авторитет.

 

Десь за півроку після свячень єпископа Л.Гучка відбулася офіційна зустріч на Апостольській нунція-турі в Празі, де були присутні Апостольський Нунцій Е.Й.Ендер, єпископ Л.Гучко, Протоархимандрит ЧСВВ о.Д.Ляхович і представник Делегатури о. Кирило, ЧСВВ. Єпископ Л.Гучко пред’явив усі свої звинувачення такі самі, як поширюєте Ви, але при конфронтації було доказано, що ці звинувачення неправдиві. Потім більше ніж пів години Апостольський Нунцій строго напоминав єпископа Л.Гучка і наказав йому відновити незаконно скасовану ним реєстрацію Делегатури на Міністерстві культури і повернути незаконно привласнений маєток (два монастирі). Єпископ Л.Гучко перед Нунцієм обіцяв Генеральному настоятелеві ЧСВВ, що маєтки поверне, але при умові, що чотири отці Василіяни від’їдуть на Україну. Генераль-ний настоятель нам сказав, щоб ми так зробили. Офіційно ми були призначені декретами до Підгорецько-го монастиря, де з благасловенням українського Протоігумена Й.Будая ЧСВВ, півтора року проводили місії. Єпископ Л.Гучко обіцянки не дотримав і майно не повернув. Ще перед своїм від’їздом з Чехії Апос-тольський Нунцій зустрівся з о.Кирилом і питав його чи єпископ Л.Гучко виконав його наказ. Отець Кирило мусів констатувати, що ні! Хто є непослушний Церкві? Ви, однак, пишете: “Коли за свій спротив проти рішення Івана Павла ІІ були звільнені з Чехії, знайшли собі Україну для своєї протицерковної діяльності.”

 

Відповідь: Цим твердженням, дорогий Владико, допускаєтеся очорнення і брехні. Це є поважний гріх. Цим знову понижуєте єпископський авторитет, бо ніхто навіть не підозрює, що католицький єпископ може обманювати.

Далі пишете: “Пане редактор, я читав листи, які ці люди посилають всім єпископам України і не знаю ще кому. Мушу зі смутком констатувати, що вони є або результатом якогось душевного розладу авторів, або злоби, або… не знаю. Дуже подібні до памфлетів, які колись фабрикувало КДБ, щоб розбивати і нищити Церкву.”

 

Відповідь: “Чотири слова з України” (зібрані листи), де вказуємо на історично-критичну теологію і її шкідливий вплив на Церкву, не є результатом ані якогось душевного розладу авторів, ані злоби, ані не мають на меті розбити і знищити Церкву, а вже зовсім це не має нічого спільного з памфлетами, які колись фабрикував КДБ. Після Вашого коментаря є неприємно пригадувати, що збір листів зібраних в книзі базується на цитатах Святішого Отця і написаний в такому ж дусі. Наступне слово книги пояснює питання контемплятивної молитви, у дальшому вказується на гріхи проти першої Божої заповіді, про які тепер майже не говориться, а наступне слово вказує на зловживання декларації “Nostra aetate”. Також вказуємо на проблему фоколяре в Церкві. У “Чотирьох словах” є не тільки дух правдивості, дух Св.Письма, але часто цитується теперішнього Святішого Отця (кард.Й.Ратцінгера). Кожен читач нехай сам зробить собі висновок. Звичайно, ліберальні теологи і люди, які просовують фальшиву духовність в Церкві (фоколяри, окультисти…) будуть виступати проти цих 4 слів – листів, подібно, як це робите Ви. Однак Ви, як єпископ, мали б у своїй єпархії займатися найосновнішим, а це – дбати про духовне пробудження і про проповідування здорового і живого вчення, а не навпаки, коли хтось ці проблеми відкриє, назвете здорове вчення результатом якогось душевного розладу!

 

Владико, усвідомте собі слова нашого Спасителя: “Хто скаже своєму братові: Дурень, - підпаде під вогонь пекельний!” (Мт.5,22). Ви нас назвали душевно хворими, а далі у Вашому листі нам приписуєте душевну хворобу шизофренію! За цими брехливими вбивчими словами дійсно є дух смерті, який нищить усе живе в Церкві. Ще за комунізму деякі з нас воювали в ЧССР проти ліберальної теології. Вже тоді ми посилалися на правовірну науку Церкви, яку репрезентував кардинал Й.Рацінгер. ThDr. Йосиф Звєржіна також нас називав душевно хворими і шизофреніками. Коли ми йому пригадали цитату Мт.5,22, то був ще настільки характерний, що свої слова відкликав і перепросив! Ви, однак, собі думаєте, що Ви не обманюєте ані не помиляєтеся, бо Ви єпископ. Є єпископи з духом апостола Павла, які терпіли за Христа і Його Євангелію, але були і є єпископи з духом апостола Юди, які Христа зраджували. Загальновідомо, що Ви є добрий менеджер і психолог, який вміє притягувати собі людей. Зрозумійте, що сьогоднішня Церква не потребує менеджерів, але святих!

 

Далі залякуєте редактора: “У своєму журналі ви повідомили, що ці листи будете публікувати. Хочете і Ви стати в ряди тих, які ганебно зранюють нашу мученицьку Церкву на Україні?”

Відповідь: Чого так боїтеся? Чи Вам дійсно йдеться про добро Церкви? Якщо так, то без духа покаяння жодним менеджерством не настане духовне пробудження ані одиниць, ані родини, ані парафії, ані єпархії!

Вживаєте термін “наша мученицька Церква в Україні”.

а) Реальністю є, що Ваша єпархія через велику меншину мадярів і ще з інших причин, не належить до УГКЦ.

б) Ви не є українець, але словацький мадяр.

в) До єпископських свячень Ви не були греко-католиком, але римо-католиком, а правдоподібно є ним і дотепер. Тому Ваші вислови про “нашу українську Церкву” є сумнівні…

 

Далі пишете: “Загальна думка священиків: отцям Василіянам було жаль, що ніхто з них не став єпископом замість старенького владики Лявінця.”

Відповідь: Таке твердження не варте коментаря, лише Вам відповідаємо, якою є загальна думка священиків про Вас: Ви стали єпископом з метою, щоб:

а) мадяризувати

б) латинізувати

в) не дозволити заснування УГКЦ у своїй єпархії

г) за єпископа Вас просунули мадярські круги, щоб через церковну політику помогли відділити Закарпаття від України.

 

Це не є наша думка, це є загальна думка священиків. Ми з цим не стотожнюємось!

Далі пишете: “Хто дав всечесним отцям Василіянам право публічно дискредитувати кардинала святої римської Церкви, Його блаженство кардинала Л.Гузара?”

 

Відповідь: Якщо Він є здискредитований, то це Він сам собі спричинив своєю діяльністю, на яку ми тільки вказуємо. Все, на що ми вказали базується на фактах, і ми не боїмося стати навіть і перед церковним судом. Цей кардинал святої римської Церкви вже декілька років з конкретною метою змушує священиків називати в Літургії своїх вірних православними! Дня 29.09.2005р.в інтерв’ю сказав: “Ані Рим, ані Москва нам єдність не дадуть!”, і закликав до об’єднання греко-католиків з православними: “Українські віруючі мали би об’єднатися (з православними) в одну Церкву, а потім Рим, Константинопіль, або Москва цю дійсність тільки приймуть. Не основне, щоб патріархом цієї Церкви був католик. Єдиною вимогою, як сказав, для такого провідника є те, щоб цей патріарх був мужем здібним усе об’єднати…” (Catholic News; www.cwnews.com; rgant@stx.rr.сom). Цей заклик означає для греко-католиків (коли були б послушні кард. Л.Гузару) явну схизму!

 

Листи, які ми послали, крім “Чотири слова з України”, справді стосуються кардинала Л.Гузара і його церковної політики, яка розходиться з лінією Святішого Отця і систематично веде УГКЦ до втрати своєї ідентичності і до схизми! Ці листи стосуються суті екзистенції УГКЦ і не є наслідком якогось душевного розладу, ані злоби, ані шизофренії, але результатом любові до Церкви і Святішого Отця, за що ми охочі жертвувати і своє життя!

Далі пишете: “Отці Василіяни з однієї сторони говорять про вірність Святішому Отцю, а з другої сторони плюють на людей, яких Святіший Отець вибрав собі за найближчих співпрацівників. Мені це виглядає як шизофренія.”

 

Відповідь: Можемо сказати: Церква є свята, Церква є грішна! І одне і друге є правда, але потрібно правильно розрізнити. Церква є свята, бо має святе вчення, Святі Тайни…, але є грішна коли говоримо про її членів – людей, які є в Церкві. Потрібно розрізняти і то в Святому Дусі і в правді. Розрізнення не є ані плюванням, ані шизофренією!

 

Як Святіший Отець собі вибирає своїх співпрацівників – єпископів? Якщо в Церкві є близько 400 000 священиків, то як Він може усіх знати, хто з них міг би бути добрим єпископом? Цей вибір роблять люди на даній території! І вони хвалять і висувають свого кандидата, а протикандидатів правдиво або і неправ-диво критикують. Добре знаємо, що ліберальні круги будуть пропихати такого кандидата, який ліквідува-тиме Церкву. Звичайно, і це допускає Дух Святий, Бог є всемогутній і може перемінити зло в добро. Накі-нець Святіший Отець їх потвердив, бо довіряв тим, які Йому їх рекомендували. І Бог респектує людську свободу і зло, яке чинимо. Він може повернути зло в добро, але горе тим, через кого зло і згіршення прийшло. Отож, єпископів Святіший Отець вибирає особисто тільки виїмково! Ані єпископа Л.Гучка, ані кардинала Л.Гузара, ані Вас не вибрав сам, але люди, які Вас Святішому Отцю рекомендували! Маємо сумний приклад єпископа Вікінґа в Нітрі, який робив підлі інтриги, фальсифікував документи і нищив діло св.Кирила і Методія, духовно вбивав Церкву і фізично ліквідував учнів цих святих братів. Цього ж духа маєте, на жаль, і Ви, Владико! Про це свідчить Ваш лист. Ми на це тільки вказуємо.

 

Господь Ісус вибрав 12 апостолів з Юдою, який Його зрадив! Цей юдівський дух далі нищить Церкву. Масони після смерті своїх членів опубліковують хто належав до їх тайної організації. Кілька років тому, після смерті одного високопоставленого урядовця Ватикану опублікували, що він був членом їх тайної і протицерковної організації.Це не сміє нас згіршити, хоча б це була і правда, однак вірне це слово: “брами пекельні її не переможуть”. Наша віра не опирається на кардиналові, але на Христі. Якщо ця інформація є правдива, то цей кардинал був Юдою, хоча і був найближчим співпрацівником Папи! Просимо Вас, Владико, не ховайтесь за авторитет Святішого Отця, коли злонамірено нищите безборонних, робите з них бунтівників проти Святішого Отця і душевно хворих. Така діяльність є підла і тому заслуговуєте, щоб Вас поставити до правдивого світла. Потрібно правдиво вказати на кожного, щоб було видно хто є хто! Хто є Христовий, а хто Антихристовий! Те, що Ви є єпископ, ще не означає, що будете спасенні! Чи був спасенний Юда, Вікінґ? “Якщо не будете чинити покаяння – а це говорить Ісус не тільки нам, але і Вам – загинете” (Лк.13,3).

 

В 2003р. були вибрані 3 греко-католицькі єпископи: Ви, словацький мадяр, єпископ Л.Гучко з руху Фоколяре, словацький мадяр, і єзуїт єпископ І.Баб’як. Є цікаво, що усі маєте однакового духа, тому творите єдність, але не в Христі і в Св.Дусі. Єпископ І.Баб’як 8.12.2003р. видав декрет, яким покарав абсолютно невинного о.Петра Кароля, ЧСВВ, пароха греко-католицької парафії в Нітрі, позбавленням церковної згоди і забороною діяти в єпархії, і не карає тільки його одного невинного, але всіх Василіян Чеської Делегатури за те, що є в єдності з о.Іллею,ЧСВВ який, за словами І.Баб'яка, мав намір допуститися великого злочину –схизми– і вступити до гуситської церкви! Коли найвищий настоятель цієї гуситської церкви написав, що це є брехня, то це очорнення владика І.Баб’як не тільки не відкликав, але що більше продовжував поширювати ці та ще й інші брехні!

 

Не знеславлюйте свій єпископський авторитет, але навпаки, будьте як ап.Павло, щоб Ви приносили честь Святішому Отцю і щоб за кривавляче тіло Христове–Церкву були охочі терпіти. Єпископи Словаччини, які сьогодні терплять за правдивість віри і моралі, хай будуть Вам взірцем.

 

 Наприклад, коли єпископ І.Сокол виступив проти деморалізації молоді при виступі групи Black Sabbath, то в мас-медіа був висміяний. Коли виступив проти одного професора, який пропихав ліберальну теологію, то знову був висміяний, прилюдно називали його агентом КДБ і був виставлений психічному терпінню. Також кардинал І.Х.Корец, коли виступив проти будування поганського центру, то в мас-медіа теж був понижуваний. Коли виступив проти впровадження йоги в шкільне навчання, був прилюдно висмі-яний, але його мужність принесла плоди. На жаль, Вашу діяльність поки що не можна з ними порівняти!

 

Далі пишете: “Людина має з них враження, що католицьким є обманювати, робити інтриги, воювати проти Святішого Отця, фанатизувати людей і видавати себе за святих.”

Відповідь: Хто обманює, хто є брехун? Все-таки це Ви, Ваш лист про це свідчить. Ми стараємось звер-нути увагу єпископів на небезпеку схизми, духа Нью Ейдж, неомодернізму і т.д. Крім цього єп. Л.Гучко і кардинал Л.Гузар можуть захищатися, а Церкві і Святішому Отцю до якого звертаємось, доказати, що помиляємось. Ми не боїмося конфронтації і правди. Якщо вважаєте, що по-католицьки є щоб обманювати, то цим Ви вказали на себе! Якщо по-католицьки є щоб робити інтриги, то з ганьбою мусимо признати, що в цьому Вам не можемо дорівнятись! Ви є професіонал в інтригах, про це свідчить підлість вашого листа. Ми не воюємо проти Святішого Отця, але Ви робите цілком протилежне до того, що є Його програмою! Який сенс мав Ваш лист і який дух є за ним? Сенс є в тому, щоб застрашити, а нас морально ліквідувати.

 

На кінець пишете: “Нехай Св Дух просвітить Ваше серце, щоб ви не утруднювали нашу складну ситуацію.” Що є тією складною ситуацією? Зовнішньо виступати як слуга Христа, а фактично поступати навпаки? Очевидно Св. Дух просвітив серце редактора M Rosy і він нам вислав факсом копію Вашого листа, щоб виявилася Ваша дволичність! 

І продовжуєте: “Пильнуймо лінію Святішого Отця не словами, але ділами.

Основним для кожного є навернутися, прийняти Христа і Його Євангелію і поставити на перше місце у своєму житті. Прийняти Св. Духа і стати до бою проти духа брехні (диявола), духа світу і гріха! І потім через духа покаяння постійно повертатися до основи, якою є живе відношення до Ісуса. Однак, без внутрішньої і правдивої молитви це – неможливо! Тому Вам з любов’ю пригадуємо, щоб Ви як єпископ, щодня знайшли хоча б 1год. для внутрішньої правдивої молитви, бо інакше залишитеся не свідком – мартирес – Христовим, але тільки менеджером. Святіший Отець сказав: “Церква не потребує менеджерів, але святих.” Цей заклик стосується не тільки нас, але і Вас.

 

В Одкровенні Господь Ісус із 7-ми єпископів шістьох напоминає. Єпископові в Сардах говорить: “Знаю твої діла; що ім’я носиш, ніби живий, а мертвий ти. Будь чуйний і укріплюй решту, що їй скоро померти, бо я не знайшов твої діла завершеними перед Богом моїм… Покайся! Коли ж не чуватимеш, на тебе найду, як злодій, і ніяк не знатимеш, котрої години найду на тебе.” (Од.3,1-3)

 

В Христі

 

o.ThDr. Ілля А.Догнал,ЧСВВ

o.ThDr. Методій Р.Шпіржік, ЧСВВ

o.ThLic. Маркіян В.Гітюк,ЧСВВ

 

Підгірці 10.10.2005

 

 

Копії:

Єпископи УГКЦ і Словаччини

Кард. А.Содано, Ватикан

Конгрегація Східних Церков

 

Адреса: Монастир ЧСВВ-Підгірці, Бродівський р-н, Львівська обл., 80660 Україна


Приєднані файли
 Відповідь на очорнення поширюваного вл. М.Шашіком (10.10.2005) Скачати Відповідь на очорнення поширюваного вл. М.Шашіком (10.10.2005) .DOC 63.0 kB