Різдвяне пастирське послання 2018 (+ відео)

Дата публікації:   2018-01-10
Автор:   ВВП

 

Різдвяне пастирське послання 2018

 

Христос Рождається!

Різдвяні свята глибоко вписані в душу кожного члена нашого народу. Глибокі традиції пов'язані ще з різдвяним постом та передріздвяними колядками, які готують нас до приходу Спасителя. Цей час пройнятий духом радісного очікування Різдва.

 

 

Коли потім наступить довгожданий Святвечір, різдвяну атмосферу ще доповнюють милі звичаї: прикрашання ялинки, виставлення шопки, встеляння хати запашним сіном, а також приготування святкових страв, куті, а опісля – святкова родинна вечеря, спільна молитва при столі при мерехтінні різдвяної свічки, величний спів «Бог предвічний» і споживання святкових страв. А потім – веселі колядки, радість малих колядників, обдарованих гостинцями, і святковий вертеп, в якому згадуємо про події народження Христа. А на завершення – Різдвяна Літургія з торжественним співом «З нами Бог» і поклонінням новонародженому Дитятку. Це все належить до мальовничих традицій Різдва.

 

Але що є головним даром і суттю Різдва? Євангелист Лука коротко описує вістку про Христове народження: «І породила Вона свого сина первородного, сповила Його та поклала в ясла, бо не було їм місця в заїзді». А далі слідує опис подій: «Були ж у тій стороні пастухи, що перебували в чистім полі та вночі стояли на сторожі коло своїх отар. Аж ось ангел Господній їм з'явився і слава Господня їх осіяла й великий страх огорнув їх. Ангел же сказав їм: „Не бійтесь, бо я звіщаю вам велику радість, що буде радістю всього народу: Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель, він же Христос Господь. І ось вам знак: Ви знайдете дитя сповите, що лежатиме в яслах.” І вмить пристала до ангела велика сила небесного війська, що хвалила Бога й промовляла: „Слава на висотах Богу і на землі мир людям доброї волі”» (Лк. 2,8-14).

 

Вістка ангела є і для кожного з нас: «Не бійтесь, бо я звіщаю вам велику радість, що буде радістю всього народу: Сьогодні народився вам Спаситель, Христос Господь!» Ця велика різдвяна радість є для всіх людей доброї волі, отож і для тебе. Сьогодні і тобі народився Спаситель! Цей найбільший Дар є і для тебе! А в цьому і полягає велика радість та суть Різдва.

 

Що означає слово «Спаситель»? Ми повинні повернутися до найдавнішої історії людського роду, до наших прабатьків. Вони були піддані пробі віри і послуху Божому слову. Дух брехні обманув їх і вони йому повірили. Так втратили для себе і для нас вічне життя та духовні дари, які Бог дав їм. Прийшов гріх, страждання, смерть. Людське нутро було інфіковане і стало родовищем зла, розум затемнився, воля схилилась до злого, і у всій людській природі настала трагічна дисгармонія. Людський дух, створений на Божий образ, був ув’язнений, наче в темниці, але все ж і в цій глибині далі тужить за Богом, за абсолютним щастям і глибоким миром, бо має в Бозі свій початок. Бог є нашим Отцем і Творцем. Наша людська природа створена з пороху землі, а зі смертю закінчується життєва проба кожного з нас.

 

Однак, замість Богу, люди почали поклонятися демонам, фальшивим богам, і приносити їм навіть людські жертви. Це затемнення було великим. Але Бог змилосердився над людством, вибрав праведника Авраама і через нього підготував дорогу для обіцяного Месії. Він пообіцяв Відкупителя відразу після падіння Адама і Єви. Дияволу, ветхому змію, Бог сказав: «Я покладу ворожнечу між тобою і жінкою і між твоїм потомством та її потомством. Воно розчавить тобі голову» (Бут. 3,15). Тією обіцяною жінкою є мати нашого Спасителя, Пресвята Богородиця. Ісус є первородним, а ми через віру стаємо прийомними Божими дітьми. Пророк Ісая, за декілька століть до приходу Христа, провістив: «Бог прийде спасти вас! Ось дівиця зачала, і породить сина і дасть Йому ім'я Еммануїл, що означає „З нами Богˮ» (див. Іс.7,14).

 

Найбільша радість, яка стосується кожної людини доброї волі, полягає в тому, що їй звістилася новина: і для неї народився Спаситель. Ісус народився у Вифлеємі, але народжується і в наших серцях, якщо ми з вірою Його приймаємо. Він каже і тобі: «Ось стою біля твоїх дверей і стукаю. Кожен, хто відкриє Мені – увійду до нього». Відкрити своє серце означає повірити у радісну новину, що Бог дав тобі Свого Єдинородного Сина, і що те слово «сьогодні» здійснюється для тебе тоді, коли ти приймеш Його. «Тим, які Його прийняли, дав владу стати Божими дітьми» (Ів. 1, 12). Бог дав Свого Єдинородного Сина! Це найбільший прояв Його любові: «Так Бог полюбив світ (отож і тебе), що дав Сина Свого Єдинородного, щоб якщо ти в Нього віруєш, не загинув, але мав вічне життя» (див. Ів. 3,16).

 

Коли Ісус мав прийти у світ і був зачатий, це сталося через Святого Духа. Для цього була потрібна віра Пречистої Діви. Марія повірила в Божу всемогутність та Божу любов, і через Її «ТАК» «Слово стало тілом» (Ів. 1,13). Діва Марія зачала від Святого Духа. І ти стаєш подібним до Неї, коли вірою приймаєш Боже слово, Божу обітницю. Ісус хоче народитися в тобі, а твоя душа має бути живим Вифлеємом. Єлизавета сказала Діві Марії: «Блаженна, що повірила у сказане Їй від Господа». І ти є блаженною і блаженним, якщо повіриш в Божу любов і приймеш найбільший Божий дар, самого Спасителя. Тоді тебе повністю стосується радісна вістка: Сьогодні і тобі народився Спаситель, Христос Господь. І до тебе звернені слова, які Бог сказав через пророка Ісаю за декілька століть до приходу Ісуса: «Не бійся, бо Я тебе викупив, прикликав тебе твоїм ім'ям, ти – Мій! Бо Я Господь, твій Бог, Святий Ізраїля, Я – твій Спаситель» (Іс. 43,1-3). І далі Бог говорить до тебе через пророка: «Я, я Господь: нема Спасителя, крім Мене!» (вірш 11). «Так говорить Господь, твій Відкупитель, що сотворив тебе вже з материнського лона: Я – Господь, Я створив усе, Я один розпростер небо, Я сам собою утвердив землю» (Іс. 44,24). «Чи ти ж не знаєш, чи ти не чув? Господь – Бог вічний, творець кінців землі» (Іс. 40,28). «Не бійся, бо Я з тобою! Не тривожся, бо Я – Бог твій! Я додам тобі сили, Я тобі допоможу, підтримаю тебе переможною правицею Моєю» (Іс. 41,10). «Не кажи: „Господь мене покинув, забув мене Владика мій!ˮ Невже ж забуде молодиця своє немовля? Не матиме жалю до сина свого лона? Та хоча б вона й забула, Я тебе ніколи не забуду. Глянь! Я записав тебе в себе на долонях!» (Іс. 49,15-16)

 

Це причина Різдвяної радості – Сам Бог прийшов, щоб спасти тебе. Син Божий став людиною, щоб людина стала Божою дитиною і спадкоємцем вічного царства. Все це Бог дає даром, як подарунок, тому на згадку про це на Різдво дарують подарунки.

Спаситель, який прийшов у світ, звершив спасіння своєю жертвою на хресті, а потім і славним Воскресінням. У Ньому, в Ісусі, нам прощені гріхи. Умова одна – щоб ми їх Йому дали. Це зображає і подія з життя Святого Єроніма, який у 4-му столітті зробив собі келію у Вифлеємській печері. Там йому з'явився Спаситель у вигляді дитини. Єронім зі захопленням запропонував Йому як дар все, що мав: здоров'я, таланти, час для плідної праці, свій ціложиттєвий труд, а на кінець і життя. Але Ісус сказав: «Це все ти маєш від Мене». Єронім зі смутком запитав: «А що ж тоді я можу Тобі дати?». А Ісус відповів: «Єроніме, дай Мені свій гріх, за ним Я прийшов». Цього сьогодні Ісус хоче і від тебе. Дай Йому свій гріх, а також страх, терпіння, самотність. Він дасть тобі мир, який світ дати не може. Знову усвідом, що сьогодні і для тебе народився Спаситель. Це та найбільша радість і дар для тебе. Треба, щоб тепер ти Його з вірою прийняв. Як жест прийняття, можеш покласти свою праву руку на серце.

 

Зовнішні традиції Різдва створюють прекрасну атмосферу сімейної та безкорисливої любові. Кожного наступного Різдва, яке ти ще будеш святкувати в цьому житті, зупинися і декілька разів повтори собі, а одночасно і усвідом цю правду: Сьогодні і для мене народився Спаситель!

 

Різдвяне благословення уділяють всім людям доброї волі єпископи Візантійського Вселенського Патріархату.

 

Завантажити: Різдвяне пастирське послання 2018