čeština > Aktuální > Article

Rozjímání nad J 15,5; 15,7

Datum:   2014-12-20
Autor:   BKP

 

Rozjímání nad J 15,5; 15,7

 

Ježíš při poslední večeři odhaluje hluboké tajemství vnitřního života v Bohu a zároveň naší jednoty v Kristu a skrze něho i v Otci. Ježíš při poslední večeři ustanovil eucharistii. V evangeliu apoštola Jana je na tajemství eucharistie ukázáno již dříve. Ježíš řekl: „Kdo jí mé tělo a pije mou krev, zůstává ve mně a já v něm.“ (J 6,56) „Já jsem chléb živý.“ (v. 51) „Já jsem chléb života, kdo z něho jí, nezemře. Chléb, který já dám, je mé tělo dané za život světa.“ „Kdo jí mé tělo a pije mou krev, má věčný život a já ho vzkřísím.“ (v.54)

 

Ježíš ve 14. kapitole nejprve ukazuje, že nám připravil místo v nebi a pak mluví o jediné cestě, skrze kterou tam můžeme vejít. Tou cestou je On sám. Ježíš řekl: „Já jsem cesta“ (J 14,6). Pak mluví o tom, že On je v Otci a Otec v Něm. Na prosbu Filipa: „Pane, ukaž nám Otce,“ Ježíš odpovídá: „Tak dlouho jsme s vámi, Filipe, a ty jsi mě nepoznal? Kdo vidí mne, vidí Otce (ale pouze ve světle, které dává Duch svatý). Jak můžeš říkat: ‚Ukaž nám Otce?‘“ Ježíš zde naprosto otevřeně ukazuje na tajemství jednoty Nejsvětější Trojice: „Nevěříš, že já jsem v Otci a otec ve mně?“ (J 14,10) A dále Ježíš zdůrazňuje: „Věřte mně, že já jsem v Otci, a Otec ve mně.“ (v. 11)

 

Tento večer ukazuje nejen na tajemství jeho jednoty s Otcem, ale i na tajemství vnitřní jednoty mezi Ním a námi. Zjevuje nám, že my už zde na zemi máme účast na životě Nejsvětější Trojice: Otce, Syna i Ducha svatého (srov. J 14,17). Ježíš odkrývá hluboké tajemství, že jsme nositeli Boha, že Bůh v nás přebývá, že Boží království je v nás (srov. Lk 17,21). „Či snad nevíte, že vaše tělo je chrámem Ducha svatého, který ve vás přebývá a jejž máte od Boha? Nepatříte sami sobě!“ (1 Kor 6,19-20) „Jaké je spojení Božího chrámu s modlami? Vy jste přece chrám živého Boha, jak Bůh řekl: ‚Budu v nich přebývat a procházet se mezi nimi. Budu jejich Bohem a oni budou mým lidem.‘“ (2 Kor 6,16) „Duch toho, který vzkřísil Krista Ježíše, přebývá ve vás.“ (Ř 8,11) Toto tajemství přebývání Boha je spojeno s láskou k Bohu – agapé, která je spojena se zachováváním Kristových přikázání daných nám v evangeliu. Slovo „láska“ je dnes zneužito. Přikrývají se jím nejhrubší zvrhlosti a zločiny. Ve skutečnosti se používá pro sebelásku a egoismus. Boží láska agapé je naopak spojena s čistou obětí ve vztahu k Bohu i bližnímu. Slovo „láska“ – agapé – je ve 14. kapitole Janova evangelia použito 8krát a v 15. kapitole rovněž 8krát. Tedy ve 14. kapitole je odhaleno tajemství jednoty Ježíše s Otcem i jednoty s námi. To je ještě zdůrazněno v 15. kapitole na podobenství vinného kmene a ratolestí. Zde je několikrát použito řecké slovo „menein“, co znamená „zůstávat“, „zdržovat se“ či „přebývat“. Ježíš v nás přebývá, ale je otázkou, zda my skrze lásku a víru přebýváme v Něm. Nestačí jen vírou vejít do této pravdy. Je důležité v ní zůstávat, a to pasivně i aktivně. Tedy zůstávat v Kristu. Pasivně, že jsme Boha nevyhnali těžkým hříchem či herezí či nevěrou (srov. J 16,9). Aktivní přebývání je spojeno s vnitřní modlitbou, v níž se koncentrujeme na Boží slovo a Krista. Ježíš zdůrazňuje: „Zůstanete-li ve mně a má slova ve vás.“ (J 15,7) Ovocem tohoto zůstávání je: „Proste, oč chcete, a stane se vám.“ Pokud budeme v pravdivé jednotě, budeme prosit o to, co je ve shodě s Boží vůlí, a co nám do srdce i do rozumu vloží Bůh svým Duchem, a potom to Bůh učiní hned či později, ba dokonce lépe a plněji než jsme si to představovali a prosili. Podmínka pro nás je jedna: Zůstávat vírou v Kristu a Jeho slovu. Pokud předem v srdci pochybujeme, tak se nic nestane ani ve fyzické ani v duchovní oblasti. Prostředkem k aktuálnímu zůstávání v Kristu, v Jeho jménu a v jednotě s Trojjediným Bohem je modlitba Boží moci dle Mk 11,23.

 

V J 15,5 Ježíš ukazuje na podmínku i ovoce, kterou je jednota s Ním. V 5. verši sebe nazývá vinným kmenem. Já jsem vinný kmen. Zde je použito řecké slovo „ego eimi“ (Já jsem). To slovo vyjadřuje Božskou podstatu. Ježíš tento výraz rovněž používá, když hovoří o eucharistii: „Já jsem (ego eimi) chléb života.“ (J 6,48-51) „Poznáte, že já jsem (ego eimi) ve svém Otci, vy ve mně a já ve vás.“ (J 14,20) Před Židy Ježíš řekl: „Dříve než Abraham, já jsem (ego eimi).“ „A oni vzali kamení a chtěli ho kamenovat.“ (J 8,58).

 

Celý tento měsíc si v našich modlitebních zastaveních během dne budeme opakovat Boží slovo a uvědomovat si hluboké tajemství, že Ježíš je ve mně a já v Něm. Uvědomme si to s vírou aspoň jednu minutu za den.


Přiložené soubory
Rozjímání nad J 15,5; 15,7 Stáhnout Rozjímání nad J 15,5; 15,7 .DOC 28.5 kB