čeština > Aktuální > Article

Rozjímání nad J 15,18-19

Datum:   2015-02-14
Autor:   BKP

 

Rozjímání nad J 15,18-19

 

„Nenávidí-li vás svět, vězte, že mě nenáviděl dříve než vás.

Kdybyste náleželi světu, svět by miloval to, co je jeho.

Protože však nejste ze světa, ale já jsem vás ze světa vyvolil, proto vás svět nenávidí.“

 

 

Pojem „svět“: Světem se nemyslí krásná, Boží příroda, ale protibožský systém, který nenávidí Krista a nenávidí i každého, kdo se cele odevzdá do Kristových služeb. Ježíš ukazuje na tuto nenávist světa a předem každému z nás, kteří chceme jít cele za Ježíšem, oznamuje, že ze strany světa musíme čekat nenávist a pronásledování. „Protože nejste ze světa ... proto vás svět nenávidí.“ Ducha světa přijali lidé tohoto světa, kteří pak pronásledují pravdivé křesťany. A dokonce, když je zabijí, budou přesvědčeni, že slouží Bohu (J 16,2). O tom byli přesvědčeni i ti, kteří Krista odsoudili na smrt – církevní hierarchie s farizei a zákoníky – a tak je tomu i dnes. Proč? Protože za světem je kníže tohoto světa. Ježíš říká: „Ale nyní kníže tohoto světa bude vyvržen ven. (To je soud nad tímto světem.)“ (J 12,31)

 

Apoštol Jan píše: „Kdo se narodil z Boha, ten přemáhá svět, a to vítězství, které přemohlo svět je víra vaše. Kdo jiný přemáhá svět, ne-li ten, kdo věří, že Ježíš je Syn Boží.“ (1 J 5,4-5) A dále píše: „Nemilujte svět ani to, co je ve světě. Miluje-li kdo svět, láska Otcova v něm není, neboť všechno, co je ve světě a po čem dychtí tělo a co chtějí jeho oči a na čem si v životě zakládá, není z Otce, ale ze světa. A svět pomíjí i jeho žádost. Kdo však činí vůli Boží, ten zůstává navěky.“ (1 J 2,15-17) A dále píše: „Ten, který je ve vás, je větší než ten, který je ve světě. Oni jsou ze světa, proto z nich mluví svět a svět je slyší. My jsme z Boha, kdo zná Boha, slyší nás, kdo není z Boha, neslyší nás. Podle toho poznáme ducha pravdy a ducha klamu.“ (1 J 4,4-6) „Víme, že jsme z Boha, kdežto celý svět je pod mocí zlého.“ (1 J 5,19) Sám Ježíš večer před smrtí říká: „Už s vámi nebudu mnoho mluvit, neboť přichází vládce tohoto světa. Proti mně nic nezmůže.“ (J 14,30)

 

Dále Ježíš říká: „Dal jsem jim poznat tvé slovo, ale svět k nim pojal nenávist, protože nejsou ze světa, jako ani já nejsem ze světa.“ (J 17,14) „Jako ty (Otče) jsi mě poslal do světa, tak i já jsem je poslal do světa.“ (J 17,18) „To jsem vám pověděl, abyste nalezli ve mně pokoj. Ve světě máte soužení, ale vzchopte se, já jsem přemohl svět.“ (J 16,33)

 

Z těchto slov Kristových i jeho apoštola Jana jasně poznáváme, že nelze tvořit jednotu s duchem tohoto světa a zároveň zůstávat v jednotě s Kristem a mít Jeho Ducha.

Co se týče pronásledování, Ježíš jasně upozorňuje, že věrný učedník nemůže hledat kariéru ve světě, světu sloužit, používat jeho metody a zároveň sloužit Kristu. Svět Krista pronásledoval a ukřižoval a s tím musí počítat i učedník. Ježíš nás na to upozorňuje: „Jestliže mě pronásledovali, i vás budou pronásledovat. Nenávidí-li vás svět, vězte, že dříve mě nenáviděl než vás.“ A Ježíš večer před svou smrtí dává poučení apoštolům, ale i nám: „To jsem vám pověděl, abyste se nedali svést. Budou vás vylučovat ze synagog (ze své heretické anticírkve). Ano, přichází hodina, že ten, kdo vás zabije, bude se domnívat, že tím uctívá Boha. To vám budou činit, protože nepoznali Otce ani mě (neobrátili se a nečinili pokání). Ale to jsem vám pověděl, abyste si vzpomněli na moje slova, až přijde jejich hodina.“ (J 16,1-4) Ježíš mluví o pronásledování svých učedníků nejen v noci před svou smrtí, ale i v kázání na hoře. Poslední blahoslavenství zní: „Blaze těm, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je nebeské království ... Blaze vám, když vás budou tupit a pronásledovat a lživě mluvit proti vám všechno zlé kvůli mě. Radujte se a plesejte, protože máte hojnou odměnu v nebesích. Stejně pronásledovali proroky, kteří byli před vámi.“ (Mt 5,10-12) Ježíš říká, že se máme radovat, ale my jsme smutní. Proč? Protože neznáme Boží slovo či na něj zapomínáme a není v nás aktuální! Máme se radovat!

 

Vzpomeňme na tisíce mučedníků, kteří pro Krista vytrpěli největší ponížení a nejtěžší utrpení a mučení. Ježíš byl s nimi a dával jim sílu. Duch Boží byl apoštolům dán, aby se stali martyres, svědky a mučedníky pro Krista. Oni, ale i my, jsme dostali v plnosti Ducha svatého. Jen je třeba se v modlitbě vracet do této reality a často si uvědomovat, že ten, který je v nás, a to je Ježíš, je mocnější než ten, který je ve světě. Jestliže tvoříme jednotu s Kristem, jsme vítězi, i když nás zdánlivě svět přemáhá. Z naší strany je zapotřebí jen jednoho: být s Ježíšem, který je v nás. Ježíš to tolikrát opakuje: „Zůstanete-li ve mně a má slova ve vás...“ (J 15,7)

 


 

Stáhnout:  Rozjímání nad J 15,18-19