čeština > Aktuální > Article

Rozjímání nad Gal 2,21

Datum:   2018-01-27
Autor:   BKP

 

Rozjímání nad Gal 2,21

«Nepohrdám Boží milostí: Kdybychom mohli dosáhnout spravedlnosti

skrze zákon, byla by Kristova smrt zbytečná.».

 

Před tímto veršem si všimněme ještě předcházející verše; souvisí spolu. Jde o verš 17.-20.

„Jestliže hledáme ospravedlnění v Kristu a jsme tedy zřejmě i my hříšníci, je snad proto Kristus služebníkem hříchu? Naprosto ne! Jestliže chci znovu stavět, co jsem dříve zbořil, usvědčuji sám sebe jako viníka před zákonem.  Já však, odsouzen zákonem, jsem mrtev pro zákon, abych živ byl pro Boha. Jsem ukřižován spolu s Kristem, nežiji už já, ale žije ve mně Kristus. A život, který zde nyní žiji, žiji ve víře v Syna Božího, který si mne zamiloval a vydal sebe samého za mne.“ 

 

Zde je i známý citát, který si často připomínáme, týká se pravdy spoluukřižování. Je velmi hluboký. Vidíme, že je zasazen do určitého celku. Konkrétně apoštol volá: „Spolu s Kristem jsem ukřižován, nežiji já, žije ve mně Kristus“. Dále vysvětluje: „A život, který zde nyní žiji, žiji ve víře v Syna Božího.“ Tedy zdůrazňuje víru v Syna Božího a dodává: „Který si mě zamiloval a vydal sebe samého za mne.“ A pak následuje verš 21., který si budeme připomínat jako slovo života: „Nepohrdám Boží milostí.“

 

Co znamená pohrdat Boží milostí? To znamená nevážit si jí, anebo ji zneužívat, anebo nepřijímat vírou, co Bůh dává. On draze zaplatil, udělal všechno, a nechtít udělat ani to minimum – vírou přijmout, co Bůh pro mě učinil – to je skutečně hrubá urážka Boha, a to je pohrdání milostí! Apoštol říká, že on to nedělá, že nepohrdá, on tu milost využívá. A to by mělo platit o každém z nás – nepohrdám Boží milostí!

 

Kdybychom mohli dosáhnout Božího ospravedlnění nějakým jiným způsobem, vlastními silami, vlastní dobrotou, vlastními skutky či skutky zákona, apoštol říká: „Kristova smrt by byla zbytečná.“ Mnoho lidí ve své pýše odmítá Boží dar spásy. Pýcha se projevuje dvojím způsobem. Jednak vzpurností: „Já si za sebe zodpovím a nepotřebuji, aby za mě někdo platil.“ Anebo jiný druh pýchy: „Nikoho jsem nezabil, nikoho neokradl, já žádné hříchy nemám. Jsem dobrý a Bůh mě musí spasit pro mé dobré skutky.“ A to je velký omyl.

 

Jsme spaseni jedině proto, že Ježíš za nás zemřel na kříži!

 

 

Stáhnout: Rozjímání nad Gal 2,21