
Společné užívání chrámu /dopis arcibiskupovi UHKC I. Vozňakovi/
Datum: 2012-06-05Autor: Synod UP HKC
Igor Vozňak, arcibiskup UHKC
Společné užívání chrámu
Vážený pane arcibiskupe,
obrací se na Vás arcibiskup Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve (UP HKC) Markian OSBMr. Jde o několik závažných záležitostí, které je nutno v současné době řešit. Jednak jste povinen se omluvit pastýřským listem za rozpalování náboženské nenávisti vůči naší náboženské menšině UP HKC. Předcházejícími pastýřskými listy a různými pamflety jste nás urážlivě a lživě nazýval sektou. Vaše činy hraničí s trestní zodpovědností, protože jde o veřejné rozpalování náboženské nenávisti vůči naší náboženské menšině. Rovněž jde o konkrétní projevy náboženské diskriminace, k níž jste zneužili dokonce i státní úřady (Ministerstvo kultury – státní úřad, Lvovský krajský úřad – odbor církví, primátora Lvova, policii, soudy, cizineckou policii, pracovníky stavebního úřadu...) s cílem zabránit naší řádné registraci a dosáhnout likvidace naší náboženské menšiny UP HKC. Proti zákonům Ukrajiny jste vyvíjeli psychologický nátlak na úředníky, aby upřednostňovali vaši církev a váš zájem likvidovat naši církev.
V tomto týdnu tragicky zahynul ředitel muzea – pan Boris Voznický. Před 7 lety pronajal nevyužitý katolický chrám v Pidhirkách nám a našim věřícím. Delší čas, a nejintenzivněji posledního půl roku, byl vystaven velkému psychologickému nátlaku z Vaší strany prostřednictvím státních úředníků. Plnili Váš záměr přinutit ho, aby našim věřícím nedovolil další užívání chrámu a aby tak skončili na ulici. Před několika dny, když jsem osobně mluvil s panem Voznickým, bolestně si povzdechl, že tento mimořádný tlak už není schopen vydržet. Dne 23.5. dostal infarkt ve svém osobním automobilu a tragicky zahynul. Kéž mu Pán dá věčnou slávu!
Dá se předpokládat, že nový ředitel okamžitě vyhoví požadavkům Vašeho arcibiskupství a naše náboženské společenství v Pidhirkách přijde o chrám.
Dalším příkladem psychologické manipulace je Vaše snaha vzít nám naši kapli na Pluhové. Ze střechy naší kaple jste nechali shodit kříž, a tím ho zneuctít. Iniciovali jste pak zločinný monstrproces nad nevinným patriarchou Eliášem (policie, soud, vízové oddělení). Soustavně nás očerňujete nenávistnými tzv. pastýřskými listy i tiskovými konferencemi vašeho „katolického pozorovatele“. Tyto lži a demagogie jsou nekriticky, a bez možnosti naší obhajoby, publikovány v masmédiích.
V současné době jsou prosazováním homosexuální ideologie a juvenilní justice likvidovány morální, duchovní, národní i křesťanské hodnoty. Vy, kteří jste povinni hájit Boží zákony i věřící před demoralizací a démonizací národa, pokrytecky mlčíte. Navíc, nás, kteří odvážně vystupujeme jako pravdiví pastýři a patrioti, očerňujete a tím ubíjíte tento prorocký hlas k záchraně církve i ukrajinského národa.
V roce 2010 jsme na ulici před chrámem, který patřil městu, sloužili liturgie s požadavkem, aby nám město tento chrám pronajalo na nedělní bohoslužby. Tuto architektonickou památku, v ceně mnoha milionů, primátor Vašemu arcibiskupství ne pronajal, ale bleskově a nezákonně daroval. Kdyby chrám zůstal vlastnictvím města a musel by nám ho podle zákonů a spravedlnosti pronajmout na nedělní bohoslužby, dostal by se do konfliktu s Vaším arcibiskupstvím, které usiluje o naši likvidaci. Primátor nám pak řekl, že si máme najít nějaké jiné místo či nějaký opuštěný chrám. Našli jsme si kapli na Pluhové, která sloužila jako skladiště, koupili ji a dali novou střechu. Na Vaši žádost a nátlak nás za to primátor dal do soudu. Vaším cílem bylo zabránit nám prostřednictvím soudu v plnění náboženských povinností. Toto je důkaz hrubé diskriminace a porušování mezinárodních chart i ukrajinských zákonů.
Dostali jste nás do situace, že přestože je kaple našim vlastnictvím, je nám soudně zabraňováno sloužit v ní liturgie. Proto znovu, po dvou letech, přicházíme pod stěny chrámu sv. Petra a Pavla, kde jsme sloužili liturgie a nyní žádáme jeho spoluužívání.
Primátor soudně vyžaduje navrácení kaple do tzv. původního stavu, to znamená – nepouživatelného pro slavení liturgie. Potom budeme muset žádat o celou sérii různých dovolení, které nám ale bude opět UHKC a primátor uměle blokovat vyvíjením nátlaku na konkrétní úředníky, s čímž máme mnohé smutné zkušenosti. Zbořit novou střechu a stěny o jeden metr a pak opět kapli vracet do současného, opraveného stavu, aby se dala sloužit liturgie – bude trvat několik let. Proto v tomto období je nám primátor povinen poskytnout chrám sv. Petra a Pavla, který nezákonně, bezdůvodně a urychleně daroval Vašemu arcibiskupství. Je třeba, aby otázka darování chrámu byla soudně prověřena, zda primátor měl právo Vám tuto několikamilionovou kulturní památku bezdůvodně darovat.
Připomínáme, že tyto dny začíná Euro-2012 a že každou neděli a svátek už slavíme liturgii u stěn tohoto chrámu. Zároveň po každé liturgii obcházíme i s anglickými transparenty prospekt Svobody i Městskou radu, abychom upozorňovali na hrubou diskriminaci naší náboženské menšiny. Rozhodně si v době Eura-2012 touto náboženskou diskriminací nevytvoříte dobrý image a vedení města Lvova tím způsobíte mezinárodní hanbu. Mnozí občané Lvova i zahraniční účastníci se udiveně ptají: Proč slavíte liturgie u stěny chrámu, a ne uvnitř?
Vážený pane arcibiskupe, žádáme Vás, abyste jednal v souladu se svědomím a sám nabídl vedení města možnost spoluužívání chrámu sv. Petra a Pavla.
+ Markian OSBMr
Arcibiskup-sekretář UP HKC
Lvov, 25. 5. 2012
Kopie:
- Předsedovi vlády M. Azarovovi
- Zástupci ministra kultury, J. Bohuckému
- Předsedovi Krajského úřadu ve Lvově
- Primátoru města Lvova
- Členům zastupitelstev krajské a městské rady
- Masmédiím
Přiložené soubory
|
Stáhnout Společné užívání chrámu /dopis arcibiskupovi UHKC I. Vozňakovi/ (25.5.2012) .DOC 39.5 kB |






