čeština > Církev > Article

Slovo patriarchy Eliáše o děkování ІI. část: jak otevřít svůj život Božímu působení

Datum:   2017-10-30
Autor:   BKP

 

Slovo patriarchy Eliáše o děkování

ІI. část: jak otevřít svůj život Božímu působení

 

Jóšafat, zbožný judský král, jednoho dne zjistil, že jeho království je obklíčeno obrovským vojskem. Věděl, že proti takové přesile nemá nejmenší naději. Proto padl na tvář před Hospodinem a úpěnlivě volal: „Nemáme sílu proti tomuto velikému množství, které táhne proti nám. Nevíme, co máme dělat, proto vzhlížíme k Tobě.“ (2Pa 20,12) Tak se modlil král Jóšafat. Všimněme si zde jedné věci, která je velmi důležitá: je potřebné, abychom při chválení Pána odvrátili svůj pohled od hrozivých okolností a obrátili se k Bohu. Jóšafat nezavírá oči před nebezpečím, které hrozí jeho zemi, nechová se, jakoby nepřátel nebylo. Naopak situaci velmi dobře zná, vidí svou úplnou bezmocnost, a proto se obrací k Bohu o pomoc. Ani my nemáme být slepými k reálnému nebezpečí v našem životě. Ale také se nesmíme zabývat pouze dílem toho Zlého kolem nás. Vše máme vidět tak, jak to je. A právě pravdivé vidění skutečností má být důvodem našeho chválení Boha, protože věříme, že On v tom všem ukáže svou Božskou moc a autoritu.

 

Jak jednal Pán Ježíš, když bylo potřeba na pustém místě nasytit 5000 hladových lidí, a měli tam jen několik chlebů a ryb? Pán Ježíš pozvedl svůj zrak k Otci, chválil Ho, dobrořečil Mu, a pak „...lámal chleby a dával učedníkům a učedníci zástupům.“ (Mt 14,19) Všichni se pak nasytili a ještě sesbírali dvanáct košů zbylých chlebů.

 

Také když přišel Ježíš do Betánie a viděl Martu s Marií plačící nad smrtí svého bratra Lazara, přistoupil k jeho hrobu a rozkázal odvalit kámen. Pak vzhlédl k nebi a řekl: „Otče, děkuji Ti, žes mě vyslyšel.“ (Jn 11,41) Ježíš děkuje. Je nám tak příkladem, abychom i my dokázali za všechny situace děkovat.

 

Nyní si to promítněme do konkrétního života. Jestliže máme Boha chválit v každé situaci – znamená to, že i v těžkých i v těch, kterým vůbec nerozumíme, protože není podstatné, abychom jim rozuměli. Zároveň je však potřebné tyto situace dát Pánu ve vnitřní modlitbě. Můžeme postupovat asi takto: Nejdříve si uvědomíme situaci, která je pro nás zvlášť nepříjemná – například někdo nás pohoršuje nebo rozčiluje. Může to být manžel, bratr, vedoucí v práci nebo některá spolusestra v společenství, která má určité povahové vlastnosti, kterými mě soustavně popuzuje. Při vnitřní modlitbě tedy řekněme: „Pane, děkuji Ti za tuto sestru (manžela, spolubratra, šéfa v práci…). Děkuji Ti za to, že mohu žít v její blízkosti. Vždyť to je pro mě největší dobro. Ona mi aspoň pomáhá odmaskovávat mou bídu a sebelásku. Má sestra je pro mě tím nejvzácnějším požehnáním. A já jsem Ti za to ještě nikdy nepoděkovala. Děkuji Ti a chválím Tě za ni, můj Bože.“ Zkusme to a uvidíme zázrak – především ve svém srdci a mnohdy i na tom člověku.

 

Anebo: Přijde nějaký problém – například hněváme se na sebe pro nějakou svou povahovou vlastnost, která nám způsobuje nemálo problémů, třeba jsme upovídaní nebo máme jiný zlozvyk. Zápasíme s tím 20, 30, 40 let a nic…, žádný výsledek není vidět. Zkusme říci: „Pane, já Ti děkuji za svou upovídanost. Děkuji Ti, že jsem taková, jaká jsem. Děkuji Ti za tu svou bídu.“ A uvidíte, že Pán Bůh udělá v našem životě drobné změny nebo i velký zázrak.

 

Cvičme se v děkování nejen v modlitbě, ale i v obyčejném všedním životě. Například, když se nám něco nepodaří, máme ve zvyku dělat polohlasně komentáře a zlobíme se, nebo něco zapomeneme, a pak máme na sebe hněv. Zrovna tehdy se pokusme říci celým srdcem: „Pane, děkuji Ti právě za to, že jsem na tu věc zapomněl, že se mi to nepodařilo… Skutečně Ti děkuji.“ A uvidíte, Bůh udělá zázrak a ukáže nám, že právě toto zdánlivé zlo nám přinese požehnání nebo poznání.

 

Opravdu člověk žasne, jak tato kratičká věta – DĚKUJI TI, BOŽE,… – když se ji naučíme říkat, začne měnit náš život. Je to vlastně největší šance zbavit se strachu, protože děkováním se postavíme proti strachu a posvítíme si na danou situaci Božím světlem. Ne pouze svým rozumem, ale my tam skrze víru pustíme Boha. Pán Ježíš říká: „…ať svítí vaše světlo před lidmi…“ (Mt 5,16) To světlo opravdu zazáří, ale musíme nejdříve pustit do svého srdce i do těch všedních okolností živého Boha a vážně s Ním počítat! Pak se nám najednou „rozsvítí“, a my v tom Božím světle uvidíme všechny podvody a intriky Božího nepřítele, jak nás udržoval v zbytečném strachu a v hněvu… V tom světle se najednou vše rozplyne.

 

Ano, náš Bůh je Bohem mocným, stejně mocným jako byl v době Mojžíšově. Mojžíšovi řekl, aby rozdělil moře a stalo se. V apoštolské době působil skrze apoštola Petra, který řekl chromému: „Ve jménu Ježíše Krista Nazaretského vstaň a choď!“ A on vstal a chodil. Tentýž Bůh chce působit i v našem životě, jen je potřeba, abychom našli klíč, spojení s Ním…. A tím klíčem je právě děkování. Děkovat Bohu a chválit Ho tak, jak se modlíme v prefaci: vždy a všude – opravdu vždy a všude, ne jen někdy a někde, ale vždy a všude.

 

Pak Bůh začne jednat. On vezme náš život do svých rukou a boj proti našim slabostem už nebude naším bojem, ale bude to Boží boj. Jako tomu bylo s králem Jóšafatem, který se skutečně spolehl na Hospodina. Chválil Ho a důvěřoval Mu. Bůh pak zařídil vše tak, že zvítězil. Totéž prožijeme i my, každý den, třeba v maličkostech, a poznáme, že Bůh za nás skutečně bojuje, že jedná. Pak budeme moci třeba i za uplynulý týden napsat mnoho svých zkušeností, jak Bůh jednal v našem životě jen například v tomto jediném týdnu.

 

Děkujme Bohu za vše, za všechny nezdary a různé kolize, kdy prohrajeme a budeme jednat špatně. Děkujme MU a chvalme HO, a uvidíme, jak je Bůh mocný, jak je dobrotivý a jak nás miluje.

 

Stáhnout: Slovo patriarchy Eliáše o děkování ІI. část: jak otevřít svůj život Božímu působení